5-6 yaş çocuklarında görülen davranış problemleri ile anne-baba ilgi düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relati̇onshi̇p between the behavi̇oral problem seen i̇n 5-6 year-old chi̇ldren and the level of i̇nterest of parents
  1. Tez No: 617413
  2. Yazar: ZEYNEP ASİYE KADAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAKBULE MEZİYET ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmada, 5-6 yaş çocuklarında görülen davranış problemleri ile anne-baba ilgi düzeyi arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmada davranış problemlerinin ve anne-baba ilgisinin bazı değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı belirlenmiştir. Araştırmada, bilimsel araştırma yöntemlerinden nicel araştırma deseni kullanılmış ve ilişkisel tarama modeli tercih edilmiştir. Çalışma İstanbul ili Kağıthane, Esenyurt, Şişli ve Eyüpsultan ilçelerinde bulunan özel ve devlet eğitim kurumlarında öğrenim gören 5-6 yaş grubu 396 çocuk ve ebeveynleriyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada çocukların ve ebeveynlerinin demografik özelliklerinin belirlenmesinde“Kişisel Bilgi Formu”, 5-6 yaş çocukların davranış problemlerinin belirlenmesinde“Okul Öncesi Davranış Sorunları Tarama Ölçeği”ve anne babaların çocuklarına yönelik ilgi düzeyinin belirlenmesinde“Çocuğa Yönelik Anne-Baba İlgisi Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde, davranış problemleri ile anne-baba ilgi düzeyi arasındaki ilişkiyi belirlemek için; Mann-Whitney-U Testi, Kruskal Wallis Testi ve Kendall's Tau-b Korelasyonu kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, araştırmaya katılan 5-6 yaş çocukların davranış problemlerinin cinsiyete göre anlamlı farklılık gösterdiği, erkek çocukların kız çocuklara göre daha fazla kavgacı-saldırgan ve aşırı hareketli-dikkatsiz davranışlar sergilediği bulunmuştur. Davranış problemleri çocuğun televizyon izleme süresine ve anne-babasıyla oyun oynama süresine göre anlamlı farklılık göstermiştir. Araştırmaya katılan çocukların annelerinin ilgi düzeyleri cinsiyet, kardeş sayısı, öğrenim durumu, ailenin ekonomik durumu, aile ile birlikte yaşayan akraba durumu değişkenine göre anlamlı farklılık göstermiştir. Araştırmaya katılan çocukların babalarının ilgi düzeyleri kardeş sayısı, baba yaşı, öğrenim durumu değişkenine göre anlamlı farklılık göstermiştir. Araştırma sonucunda; 5-6 yaş çocukların davranış problemleri ile anne-baba ilgisi arasında negatif yönlü düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu, anne ve baba ilgisi arttıkça çocukların davranış problemlerinin azaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between behavioral problem seen in 5-6 year-olds and level of interest of parents. This study also determines whether behavioral problems and parental interest differs according to some variables. In the study, quantitative research design was used which is one of the scientific research methods, and relational screening model was used and preferred. The study was carried out with 396 5-6 year old children who study in private and public education institutions that are located in Kağıthane, Esenyurt, Şişli, and Eyüpsultan, and their parents.“The-Personal Information Form”which was designed to determine the demographic characteristics of the children and their parents,“Screening Scale of Preschool Behavior Problems”which was designed to determine the behavioral problems of 5-6 year old children,“Parent-Child Relevance Scale towards Children”which was designed to determine the level of interest of parents about their children were used in the study. In the analysis of the data, to determine the relationship between the behavioral problems and the level of interest of the parents; Mann-Whitney-U Test, Kruskal Wallis Test and Kendallus Tau-b Correlation were used. According to the analyses, it was found that the behavioral problems of 5-6 year-old children participating in the study demonstrated a significant difference depending on gender, and boys demonstrated more combative-aggressive and over-moving-careless behavior than girls. Behavioral problems varied significantly depending on child's television watching time and playing time with their parents. The level of interest of the mothers of the 5-6 year-old children participated in the study differed significantly depending on gender, number of siblings, mother's education level, family economic status and family-related relative status. The level of interest of the fathers of 5-6 year old children participated in the study differed significantly depending on number of siblings, father age, and educational status. As a result of the research; it was found that there was a negative correlation between behavior problems and parental interest in children of 5-6 years, and that behavior problems of children decreased as parental interest increased.