Akut miyokardit atağı geçiren hastaların akut atak ve klinik remisyon ekg, laboratuar ve ekokardiyografik parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of ecg, laboratory, and echocardiographic parameters in patients with acute myocarditis at acute attack and clinical remission
  1. Tez No: 617464
  2. Yazar: MEHMET İNANIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KARGIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ: Çocukluk ve gençlik çağında yüksek morbidite ve mortaliteye sahip olan miyokardit patogenezi tam olarak aydınlatılamamıştır. Akut myokardit patogenezi birden fazla etkenin rol oynadığı kompleks bir süreçtir. Hastaların miyokardit akut atağı ve klinik remisyon dönemindeki EKG, laboratuar ve ekokardiyografi parametreleri karşılaştırıldı. Hastaların takiplerinde hastalığın seyrini değiştirebilecek faktorlerin varlığını tespit etmek amacıyla bu araştırmayı planladık. MATERYAL VE METOD: Çalışmaya akut miyokardit atağı geçiren, yaş ortalaması (28±5) 144 hasta (124 erkek, 20 bayan) dahil edildi. Bu hastalar 3-12 ay içerisindeki klinik remisyon döneminde kontrole çağrıldı. Hastaların akut atak ve klinik remisyon dönemindeki EKG, laboratuar ve ekokardiyogarfik parametreleri karşılaştırıldı. QT ve Tp-e EKG parametreleri ölçüldü. Rutin biyokimya ve hemogram parametrelerine ilave olarak troponin I, ürik asit, CRP, sedimentasyon, TSH ve kolesterol düzeyleri ölçüldü. Sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu ekokardiyografik parametre olarak ölçüldü. BULGULAR: Hastaların akut atak sırasındaki ve klinik remisyon dönemindeki parametreleri karşılaştırıldığında EKG (Tp-e, QT-max, QT-min), biyokimyasal parametreler (TSH, ürik asit, troponin-I, üre, ALT, AST, WBC, Hb, Htc, RDW, Plt, MPV, nötrofil sayı, lenfosit sayı, monosit sayı, eozinofil sayı, PDW, CRP, sedimentasyon rate ve HDL kolesterol) ve ekokardiyografik (EF%) bulgularda anlamlı değişiklikler saptandı. SONUÇ: Hastaların akut atak sırasında sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonuna ilave olarak EKG parametreleri, enflamasyon markerları ve HDL kolesterol düzeylerinin anlamlı olarak klinik remisyonda düzeldiği saptandı. Akut atak sırasındaki LVEF, EKG parametreleri, enflamasyon markerları. TSH ve HDL kolesterol düzeyinin hastalığın klinik seyri ve patogenezi açısından önemli olduğu düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: The pathogenesis of myocarditis, which has high morbidity and mortality in childhood and adolescence, has not been fully elucidated. The pathogenesis of acute myocarditis is a complex process in which multiple agents play a role. Patients' ECG, laboratory and echocardiographic parameters were compared during myocarditis acute exacerbation and clinical remission. We planned this research to identify the presence of factors that could change the course of the disease in patients' follow-ups. Material and Method: 144 patients (124 males, 20 females) with an acute myocarditis episode were included in the study (28 ± 5). These patients were called for control during the clinical remission period of 3–12 months. The ECG, laboratory and echocardiographic parameters of the patients were compared during acute exacerbation and clinical remission. QT and Tp-e ECG parameters were measured. In addition to routine biochemistry and hemogram parameters, troponin I, uric acid, CRP, sedimentation, TSH and cholesterol levels were measured. Left ventricular ejection fraction was measured as an echocardiographic parameter. Results: Significant changes were detected in the parameters of ECG (Tp-e, QT-max, QT-min), biochemical parameters (TSH, uric acid, troponin-I, urea, ALT, AST, WBC, Hb, Htc, RDW, Plt, MPV, neutrophil count, lymphocyte count, monocyte count, eosinophil count, PDW, CRP, sedimentation rate and HDL cholesterol) and echocardiographic findings (EF%). Conclusion: ECG parameters, inflammation markers, and HDL cholesterol levels were significantly improved in clinical remission in addition to the left ventricular ejection fraction during acute exacerbation of the patients. LVEF, ECG parameters, inflammation markers, TSH and HDL cholesterol levels were thought to be important in terms of clinical course and pathogenesis of the disease.