Sütçü ineklerde kuru dönemde kullanılan meme başı tıkacının somatik hücre sayısı üzerine etkisi
Effect of internal teat sealant on milk somatic cell counts in DRY period in dairy cows
  1. Tez No: 617522
  2. Yazar: ŞAFAK ALİ KATRANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUTLAY GÜRBULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Mastitis tedavisi ve meme sağlığında daha çok koruyucu hekimliğin öne çıktığı günümüzde, meme başı tıkacı (MBT) kuru dönemde sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı kuru dönemde kullanılan MBT'nın doğum sonrası somatik hücre sayısının (SHS) ve mastitis oranına etkisi araştırmaktır. Çalışma, 30 adet Holştayn ırkı inekte, toplam 120 adet meme lobunda yapıldı. Kuruya çıkartılacak ineklerin vücut kondisyon skorları (VKS) ve topallık skoru (TS) kaydedildi. Kontrol grubuna (sağ meme lopları) kloksasilin içeren 1'er meme içi tüp (600 mg Kloksasilin, Orbenin Extra DC, Zoetis, USA) uygulandı. Deney grubuna (sol meme lopları) meme tüpü ile birlikte MBT (Bismuth Subnitrate, Orbeseal, Zoetis, USA) uygulandı. Çalışmadaki tüm ineklerden prepartum 45. gün ve postpartum 10. gün süt alınıp SHS kaydedildi. Çalışmaya alınan tüm hayvanlarda VKS'nin kuru dönem öncesine göre doğum sonrası 10.
Özet (Çeviri)
Nowadays, where preventive medicine comes to the forefront in mastitis treatment and mammary health, teat sealant has been used frequently in the dry period. The aim of this study is to investigate the effect of teat sealant used in the dry period on postpartum somatic cell count (SCC) and mastitis rate. The study was carried out in a total of 120 quarter lobes in 30 Holstein cows. Body condition scores (BCS) and lameness score (LS) of the cows to be taken dry were recorded. One intramammary tube containing cloxacillin (600 mg Cloxacillin, Orbenin Extra DC, Zoetis, USA) was applied to the control group (right quarter lobes). Teat sealant (Bismuth Subnitrate, Orbeseal, Zoetis, USA) was applied to the experimental group (left quarter lobes) together with the intramammary tube. Milk was obtained from all cows in the study on the prepartum 45th day and pastpartum 10th day and SCC was recorded.