İdari işlemin sona ermesi
Termination of administrative act
  1. Tez No: 617556
  2. Yazar: ONUR MERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT OZANSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
İdari işlemin hukuk aleminde varlık kazanması gibi bu işlemin sona ermesi de incelenmeye değer niteliktedir. Hukuka uygunluk ilkesi gereği hukuk aleminin hukuka aykırı işlemlerden arındırılması gerekir iken hukuki güvenliğin ve istikrarın sağlanması için idari işlemlerden doğan hakların ve bu işlemlerin sonucunda oluşan durumların korunması da gerekebilir. İdari işlemlerin yürürlükte kaldıkları sürede yarattıkları etkiler bu işlemlerin sona ermesinde ilkeler çatışmasına neden olabilmektedir. Çalışmada idari işlem kavramı ve idari işlemin sona ermesinde karşılaşılan ilkeler açıklandıktan sonra idari işlemin sona erme nedenleri doktrindeki görüşler ve yargı kararları ışığında incelenmiştir. İptal kararının nitelikleri üzerinde durulmuş, idarenin iradesine bağlı sona erme nedenleri doktrindeki görüşler ve yargı kararları ışığında açıklanarak idari işlemin idarenin iradesi ile sona ermesinin koşulları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Termination of administrative act is worth investigation just as the asset of administrative act in the field of law. While it is required to suppress the unlawful acts in the field of law in accordance with the principle of legality, it may also be necessary to protect the rights derived from administrative acts and the situations that arise as a result of these acts in order to ensure legal security and stability. It is necessary to ensure trust towards the administration and to meet the rightful expectations of individuals; however, it is also imperative to grant the administration the right to terminate an administrative act for the benefit of the public. The termination of administrative acts often leads to conflict of principles in the field of administrative law. In this study, after explaining the concept of administrative act and the principles of law applied in the termination of administrative act, the reasons for the termination of administrative act are examined in the light of the opinions in the doctrine and judicial decisions. In this regard, termination of administrative act through decree of nullity has been examined by means of explanations on the nullity suit. Moreover, the reasons for termination of administrative act through administrative will were examined in the light of the opinions in the doctrine and judicial decisions, and it was aimed to determine the necessary conditions for the termination of administrative act through administrative will.