Kanser tanısı ile izlenen adölesanlara klasik müzik eşliğinde olumlama kaydı dinletmenin uyku kalitesi üzerine etkisi
The effect of affirmatıon recording with classical music on sleep quality for adolescents diagnosed with cancer
- Tez No: 617643
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLZADE UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma, kanser tanısı ile izlenen adölesanlarda, klasik müzik eşliğinde olumlama kaydı dinlemenin uyku kalitesine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma Şubat 2019- Mayıs 2019 tarihleri arasında Çocuk Hematoloji Onkoloji servisinde yatan adölesanlarla (Klasik müzik eşliğinde olumlama kaydı grubu =25, Kontrol grubu=25) yapılmıştır. Veriler; Araştırma İzlem Formu ve Richard Uyku Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS 21.0 programında uygun istatistiksel yöntemler kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmada girişim ve kontrol grubuna ait tanıtıcı özellikler arasında fark anlamsız olup (p>0,05) gruplar homojen dağılmaktadır. Gruplar arası nabız, solunum, oksijen değerleri çalışma öncesi homojen dağılmaktadır (p>0,05). Grupların 0., 1., 7., 14. ve 21. gün solunum ortalamaları incelendiğinde ölçümler arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu (p0,05). Çalışma sonrasında; girişim ve kontrol grubu gruplar arası nabız ve oksijen değerlerine bakıldığında istatistiksel olarak fark anlamsız bulunmuştur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was to determine the effect of affirmation record with classical music on the sleep quality of adolescents ages 13-18 years who were followed up with cancer diagnosis. The research was conducted with adolescents who were followed up in Pediatric Hematology Oncology Department between February-May 2019. (Affirmation record group with classical music:25, Control group:25). The data were collected using the Research Monitoring Form and the Richard Sleep Scale. In the research, the difference between the descriptive characteristics of the intervention and control groups was meaningless and the groups were distributed homogeneously(p>0,05). Pulse, respiration and oxygen values between groups are distributed homogenously before the study (p>0.005) 0.,1.,7.,14.and 21. the difference between the measurements was found to be statistically significant when the day respiratory averages were examined (p0.05) After the study, the difference was found to be meaningless when the pulse and oxygen values between the intervention and control groups were examined (p>0.05).