Term yenidoğanlarda hemen klemplenen umblikal kord, geç klemplenen umblikal kord ve kesilmiş umblikal kord sağımında total antioksidan kapasite, total oksidan kapasite ve peroksinitrit düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of total antioxidant capacity, total oxidantcapacity and peroxinitride levels in immediatelyumbilical cord, late clamed umblycal cord and cuttedumblycal cord in term newborns
  1. Tez No: 617709
  2. Yazar: İSHAK KARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN ABBASOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Doğum eylemiyle fetomaternal bileşkeler oksidatif stres ve inflamasyona maruz kalmaktadır. Kord klempleme zamanının oksidan ve antioksidan denge üzerinde önemli etkileri olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada umblikal kord yönetiminde uygulanan erken (hemen) kord klempleme, geç kord klempleme ve kesilmiş kordun sağımı tekniklerinin total oksidan kapasite (TOK), total antioksidan kapasite (TAK) ve peroksinitrit düzeyi ile olan ilişkisini göstermek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Gaziantep Üniversitesi Hastanesi'nde komplikasyonsuz gebelik geçiren, takiplerinde konjenital anomali saptanmamış, sezaryen ile doğum yapan 69 gebenin birinci ve beşinci dakika APGAR skoru 7 ve üzerinde olan term bebekleri seçildi. Yenidoğanlar hemen (erken) klemplenen (n:23), geç klemplenen (n:23) ve kesilmiş umblikal kordun sağımı (n:23) şeklinde üç gruba ayrıldı. Çalışmaya alınan yenidoğanların anne yaşı, gestasyonel yaşı, doğum saati, doğum kilosu, cinsiyeti, birinci ve beşinci dakika APGAR skoru anne ve bebek dosyasından toplanarak kayıt altına alındı. Bütün yenidoğan bebekler radyant ısıtıcı altına alındıktan sonra umblikal kordundan numuneler alındı. Çalışma süresine kadar -80°C derecede bekletilen numunelerden TOK, TAK ve peroksinitrit düzeyi çalışıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan annelerin yaşları 17 ile 42 arasında olup, ortalama 29,14±6,28 olarak saptandı. Bebeklerin 30'u (% 43,5) kız ve 39'u (%56,5) erkekti. Gruplar arasında anne yaşı, doğum haftası, birinci dakika APGAR skoru, doğum ağırlıkları, cinsiyet dağılımları ve doğum saatleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. Erken umblikal kord klemplenme grubundaki bebeklerin 5. dakika APGAR skoru, geç umblikal kord klemplenme ve klemplenmiş umblikal kordun sağımı grubundaki bebeklere göre anlamlı düzeyde düşük saptandı (p=0,034; p=0,034; p0,05). En yüksek TOK ortalamasına sahip olan umblikal kordun hemen klemplendiği grupta daha çok oksidan stres olduğu düşünüldü. Ancak grup ortalamaları kendi arasında karşılaştırıldığında anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim and Background: Fetomaternal compounds are exposed to oxidant stress and inflammation during birth. Cord clamping timing may have a significant influence on oxidant and antioxidant status. In this study, we aimed to show the relationship between early (immediate) cord clamping, delayed cord clamping and cut cord milking techniques applied in umbilical cord management with total oxidant capacity (TOC), total antioxidant capacity (TAC) and peroxynitrite level. Methods: Sixty-nine term infants were selected at Gaziantep University Hospital with APGAR score of 7 and above in the first and fifth minutes. The mothers of all infants had uncomplicated pregnancy, had no congenital anomaly, and delivered by cesarean section. A total of 69 newborns were randomised to one of three groups: early cord clamping (n: 23), delayed cord clamping (n: 23) or cut umblical cord milking (n: 23). The maternal age, gestational age, birth weight, time of birth, sex, and APGAR scores were recorded from files. After all newborn babies were taken under radiant heater, blood samples were collected from the umbilical cord. The plasma samples were then frozen and stored at -80 °C until analysis and TOC, TAC and peroxynitrite levels were studied. Results: The ages of the mothers participating in the study were between 17 and 42, with an average of 29.14 ± 6.28. 30 (43.5%) of the babies were girls and 39 (56.5%) were boys. No differences were found in terms of maternal age, gestational age, first minute APGAR score, birth weight, sex and time of birth. The 5th minute APGAR score of the babies in early cord clamping group was significantly lower than the babies in delayed cord clamping and cut cord milking group (p = 0.034; p = 0.034; p 0.05). Early cord clamping caused the highest TOC mean value, indicating that oxidation reactions are increased in the early cord clamping group compared with other groups. However, when the group averages were compared among themselves, there was no significant difference.