Hemşirelerin duygusal emek davranışı ve tükenmişlik düzeyinin belirlenmesi
Emoti̇onal labor behavi̇or and level of nurses
- Tez No: 617789
- Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN ACAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Araştırma, hemşirelerin duygusal emek davranışı ve tükenmişlik düzeyini belirleyerek aralarındaki ilişkiyi incelemek amacı ile tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir türde planlandı. Araştırmanın evrenini TC. Sağlık Bakanlığı Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi'nde çalışan 556 hemşire oluşturdu. Örneklemi ise bilgilendirme sonrası araştırmaya katılmayı kabul eden 239 hemşire oluşturdu. Verilerin toplanmasında ''Bilgi Formu'' , "Duygusal Emek Davranışı Ölçeği- (DEDÖ)'' ve ''Maslach Tükenmişlik Ölçeği- (MTÖ)'' kullanıldı. Verilerin analizi, bilgisayar ortamında SPSS 20.0 paket programı ile tanımlayıcı ve ilişki arayıcı istatistikler kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
The study was planned in a descriptive and relation-seeking manner to determine the emotional labor behavior and level of burnout among nurses. The population of the research is formed by 556 nurses working at Turkish Republic Ministry of Health Marmara University Pendik Training and Research Hospital. The sample consisted of 239 nurses who accepted to participate in the study after informing. Data were collected by using the 'Information Form', 'Emotional Labor Behavior Scale' and 'Maslach Burnout Scale'. Data analysis was performed by using descriptive and relation seeking statistics with SPSS 20.0 package program by means of computer.