Bir üniversite hastanesinin medikal onkoloji ayaktan kemoterapi ünitesinde kemoterapi alan hastaların evde bakım gereksinimleri ve yaşam kalitesi düzeyleri
Quality of life and needs towards home care of patients treated with chemotherapy
- Tez No: 617812
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR DİNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kişinin kendi durumunu, kültürü ve değerler sistemi içinde algılayış biçimi olarak tanımlanan yaşam kalitesi; kişinin tüm ihtiyaçlarını karşılaması, yaşamdan doyum alması, benlik saygısını, sosyal ilişkilerinde ve kişilerarası ilişkilerinde iyi olmasını kapsamaktadır. Çalışmamız bir üniversite hastanesinin medikal onkoloji ayaktan kemoterapi ünitesinde kemoterapi alan hastaların evde bakım gereksinimleri ve yaşam kalitesi düzeylerini belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. Tanımlayıcı olarak planlanan araştırmamızın evrenini Trakya Üniversitesi Balkan Onkoloji Hastanesi kemoterapi uygulanan hastalar oluşturdu. Hastaların sosyodemografik özelliklerini içeren bilgi formu ve EORTC QLO-C30 Yaşam Kalitesi Ölçeğine yönelik sorulardan oluşan anket formunu doldurmayı kabul eden 400 hastaya, hastane yönetiminden izin alındıktan sonra Ocak 2019-Nisan 2019 tarihleri arasında uygulandı. Araştırmaya katılan hastaların %15'i 71 yaş ve üzeri olduğu, %42.2'sinin ilkokul mezunu olduğu, %82'sinin evli olduğu, %37.2'sinin ilçede yaşadığı, %95.8'inin sosyal güvencesinin olduğu, %58.5'inin ekonomik durumlarını orta olarak tanımladığı, %15.8'inin bir işte çalıştığı, %86'sının de evde eşi ve çocukları ile yaşadığı ve saptandı. Hastaların en çok alışveriş konusunda evde bakımda yardıma ihtiyaç duydukları belirlendi.
Özet (Çeviri)
The Life Quality, which was defined as perception of one's own situation in his culture and in the system his values, also comprises one's meeting all needs, satisfaction of life, self-respect, good performance in social and inter personal relations. This study aims to study life quality and home care requirement of patients receiving chemotherapy. The universe of our study, which was planned as descriptive, was the patients who take chemotherapy in the chemotherapy units of out adult patient of Trakya University Balkan Oncology Hospital. A data form consisting socio-demographic information of patients and a questionnaire consisting questions according to EORTC QLO-C30 Life Quality Scale was also applied to 400 patients who had accepted to participate with the permission of hospital administration, during January 2019 and April 2019. Age 71 and above of patients who had participate in the study has %15 and 42.2% of them graduated from elementary school, 82% of them were married, , 37.2% of them lived in towns, 95.8% of them had a social security, 58.5% of them defined their economical status as medium, 15.8% of them had a work, 86% of them lives with their spouse and children at home. Patients were found mostly in need of shopping at home.