Kanser hastalarında ruminasyon ve üstbilişlerin travma sonrası büyüme ile ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between rumination and metacognitions and post-traumatic growth in cancer patients
  1. Tez No: 851754
  2. Yazar: FULYAGÜL DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kanser Hastalarında Ruminasyon ve Üstbilişlerin Travma Sonrası Büyüme İle İlişkisinin İncelenmesi Amaç: Bu araştırma kanser hastalarında ruminasyon ve üstbilişlerin travma sonrası büyüme arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla ile yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma Türkiyenin doğusunda yer alan bir üniversite hastanesinin medikal onkoloji polikliniği ve ayaktan kemoterapi ünitesine başvuran hastalarla yüzyüze görüşme yolu ile gerçekleşmiştir. Veriler; tanıtıcı veri formu, Olay İlişkili Rüminasyon Envanteri Üstbiliş Ölçeği- 30 ve Travma Sonrası Büyüme Envanteri kullanılarak 25 Temmuz 2023 ile 15 Aralık 2023 tarihleri arasında toplanmıştır. Güç analizi sonucunda,% 95 güven aralığı ve %5 hata payı ile yapılan hesaplamalara göre,araştırmanın en az 172 kanser hastası ile tamamlanması gerektiği belirlenmiştir.Ancak,çalışma öngörülen örneklem büyüklüğü olan 250 hasta ile tamamlanmıştır.Verilerin analizi; sıklık analizleri ile birlikte korelasyon ve regresyon analizi yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesi, SPSS (Statistical Package fort he Social Sciences)kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Examining the Relationship between Rumination and Metacognitions and Post-Traumatic Growth in Cancer Patients Aim: This research was conducted to examine the relationship between rumination, metacognition and post-traumatic growth in cancer patients. Materials and Methods: The research was conducted through face-to-face interviews with patients who applied to the medical oncology outpatient clinic and outpatient chemotherapy unit of a university hospital in eastern Turkey. Data; The introductory data form was collected between July 25, 2023 and December 15, 2023, using the Event-Related Rumination Inventory Metacognition Scale-30 and the Post-Traumatic Growth Inventory. As a result of the power analysis, it was determined that the study should be completed with at least 172 cancer patients, according to calculations made with a 95% confidence interval and a 5% margin of error. However, the study was completed with the expected sample size of 250 patients.