Alt ekstremite cerrahisi sonrası serebral palsili çocuklarda üst ekstremite kinematiğindeki değişiklikler
- Tez No: 870196
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT BİLGİLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş Serebral palsili (SP) çocuklarda üst ekstremite tutulumu görülebilirken, alt ekstremite daha sık etkilenir. Yürüyüş sırasında alt ekstremitenin ortopedik cerrahisinden sonra üst ekstremite kinematiğindeki değişiklikler hakkında çok az şey bilinmektedir. Bu çalışma SP'li çocuklarda üst ekstremite kinematiğindeki preoperatif ve postoperatif parametreler arasındaki farklılıkları değerlendirmeyi amaçladı. Metod Çalışma grubu SP'li 30 çocuk (17 diplejik, 13 hemiplejik; ortalama yaş=12,9, dağılım=5-16; 18 erkek, 12 kız) ve kontrol grubu 29 sağlıklı çocuktan (15 erkek, 14 kız; ortalama yaş = 10,2 yıl, aralık=5-15). Tüm çocukların video tabanlı yürüyüş analizleri retrospektif olarak değerlendirildi. Her iki grupta da Kinovea 0.8.15 ile bilateral üst ekstremite ölçümleri yapıldı. Ölçümler, sagittal düzlemde yürüyüşün 8 aşaması sırasında baş ve gövdeye ek olarak bilek, dirsek ve omuz eklemlerinin fleksiyon/ekstansiyon açılarını içermektedir. Koronal düzlemde ilk temas ve basma ortası fazları sırasında omuz abdüksiyonu, baş ve boyun lateral fleksiyonu da ölçüldü. Ameliyatın etkinliğini değerlendirmek için hastalarda ameliyat öncesi ve sonrası Edinburgh skoru hesaplandı. Sonuçlar Sagital düzlemde el bileği eklemi için basma ortası, basma sonu, salınım öncesi, erken salınım ve salınım sonu fazlarında anlamlı farklar gözlendi. (P < 0,05) Dirsek eklemi için de ilk temas ve basma ortası fazlarında anlamlı farklar vardı. (P < 0,05). Postoperatif Edinburgh skorları preoperatif skorlara göre daha düşük bulundu. Çıkarımlar Bu çalışmadan elde edilen kanıtlar, alt ekstremite ameliyatlarının üst ekstremite kinematiğini etkileyebileceğini ve bu nedenle üst ekstremite cerrahisinden önce alt ekstremite ameliyatlarına başlamanın daha faydalı olabileceğini ortaya koymuştur. Bununla birlikte, mevcut çalışma retrospektiftir ve sınırlamaları vardır; bu nedenle, gelecekte prospektif randomize çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
İntroduction The upper limb can be involved in children with cerebral palsy (CP), while the lower limb is more commonly affected. Little is known regarding the alterations in the upper limb kinematics after theorthopedic surgery of the lower extremity during gait. Thisstudy aimed to evaluate the differences in the upper limb kinematics in children with CP between preoperative and postoperative parameters. Methods The study group included 30 children with CP (17 diplegics, 13 hemiplegics; mean age = 12,9, range =5-16; 18 boys, 12 girls) and the control group consisted of 29 healthy children (15 boys, 14 girls; mean age = 10,2 years, range=5-15). Video-based gait analyses of all children were retrospectively evaluated. In both groups, bilateral upper extremity measurements were performed using Kinovea 0.8.15. Measurements included flexion/extension angles of the wrist, elbow, and shoulder joints in addition to the head and trunk during 8 phases of gait in the sagittal plane. Shoulder abduction, head, and neck lateral flexion were also measured during initial contact and midstance in the coronal plane. To evaluate the efficacy of the surgery, the Edinburgh score was calculated in patients pre-and postoperatively.