Kadınların fiziksel olmayan şiddete yönelik algılarının incelenmesi: Aksaray Kadın Konukevi örneği
An investigation of women's perceptions toward non-physical violence: the sample of Aksaray Women's Shelter
  1. Tez No: 617863
  2. Yazar: NEVİN KARABACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SEZEN SERPEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, kadınların psikolojik/duygusal, cinsel ve ekonomik şiddet gibi fiziksel olmayan şiddet türlerine yönelik algılarının belirlenmesi amacıyla nitel araştırma yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarında, görüşmecilerin hepsinin çeşitli psikolojik şiddet türlerine uğradıkları ancak yalnızca 1 görüşmeci psikolojik şiddeti sözel şiddet olarak tanımlayabildiği, diğerlerinin ise bir şiddet türü olarak tanımlayamadığı görülmüştür. Görüşülen kadınların hepsinin cinsel şiddete uğradığı, görüşmecilerden 2'sinin farklı cinsel ilişki türlerine zorlandığı, 2'sinin hap içirilerek cinsel şiddete maruz kaldığı ve 2'sinin ise bazen dövülerek cinsel ilişkiye maruz kaldığı öğrenilmiştir. Cinsel şiddet içerikli sorulara görüşmecilerin çoğunun çekinerek kısa cevaplar verdiği, cinsel şiddeti aile içinde kalması gereken bir durum olarak algıladıkları ve bir şiddet türü olarak algılamadıkları tespit edilmiştir. Ayrıca kadınların hepsinin çeşitli şekillerde ekonomik şiddete uğradığı, bazıları eşinin kendisini çalıştırmadığını, kazandığı paradan kendisine ve çocuklarına vermediğini, bazıları ise sadece kendilerinin çalıştığını ve kazandığı paranın elinden alındığını ifade etmiştir. Ancak görüşmecilerin bunu bir şiddet türü olarak değil kıskançlık ve bencillik olarak adlandırdıkları görülmüştür. Bütün bu bulgular kadınların sıklıkla fiziksel olmayan şiddete maruz kaldıklarını ancak fiziksel olmayan şiddet türlerine ilişkin farkındalıkları olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the qualitative research method in order to identify perceptions of women about non-physical violence types such as psychological/emotional, sexual and economic violence. The results of the research indicate that, all of the interviees were subjected to various types of psychological violence, but only 1 interviewee could define psychological violence as verbal violence, others could not define it as a type of violence. It was found out that all the women interviewed were exposed to sexual violence, 2 of them were forced into different types of sexual intercourse, 2 were exposed to sexual violence by taking pills and 2 were subjected to sexual intercourse sometimes by beatings. It was understood that most of the interviewers hesitantly gave short answers to the questions of sexual violence, perceived sexual violence as a condition that should remain in the family and did not perceive it as a type of violence. In addition, all of the women were subjected to various forms of economic violence. Some stated that her husband did not work for her or did not give money to her and her children. Some others stated that only they worked but the money she had earned was taken by their husband. However, it was seen that the intervieees named this as jealousy and selfishness but not as a form of violence. All these findings show that women are frequently exposed to non-physical violence but they are not aware of the types of non-physical violence.