Tip 2 Diabetes mellitus hastalarında metabolik cerrahinin klinik sonuçlara ve antropometrik ölçümlere etkisi
The effect of metabolic surgery on clinical results and anthropometric measures in patients with Type 2 Diabetes mellitus
- Tez No: 617878
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP ÜNLÜ SÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Tip 2 Diabetes Mellitus Hastalarında Metabolik Cerrahi Sonrası Dönemde Cerrahinin Klinik Sonuçlara ve Antropometrik Ölçümlere Etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Samsun Büyük Anadolu Hastanesi'ne Temmuz 2015 – Mart 2017 tarihleri arasında başvuran 18-65 yaş arası ortalama 101 metabolik cerrahi hastası araştırma kapsamında değerlendirilmiştir. Cerrahi operasyon olarak hastalara Roux-en-Y Gastrik Bypass (RYGB) uygulanmıştır. Metabolik cerrahi operasyonu öncesinde ve operasyon sonrası 0-3 aylık dönemde hastaların antropometrik ölçümleri, biyokimyasal bulguları, HOMA-IR ve QICKI parametreleri incelenmiştir. Bulgular: RYGB cerrahisi uygulanan hastaların operasyon öncesi ve operasyon sonrası 0-3 aylık dönemde antropometrik değerlerinden vücut ağırlıkları ameliyat öncesi ortanca değer 93 iken ameliyat sonrası 68 olarak elde edilmiştir. BKİ değerleri incelendiğinde ameliyat öncesi ortanca değer 34 iken ameliyat sonrası 24,9 olarak elde edilmiştir. Biyokimyasal değerleri kıyaslandığında AKG değeri ameliyat öncesi ortanca değer 244 iken ameliyat sonrası 124 olarak elde edilmiştir. İnsülin değeri ameliyat öncesi ortanca değer 13,3 iken ameliyat sonrası 6,3 olarak elde edilmiştir. HbA1c değeri ameliyat öncesi ortanca değer 9,4 iken ameliyat sonrası 6,3 olarak elde edilmiştir. Kreatinin değeri ameliyat öncesi ortanca değer 0,9 iken ameliyat sonrası 0,8 olarak elde edilmiştir. HOMA-IR değeri ameliyat öncesi ortanca değer 8 iken ameliyat sonrası 2 olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effect of surgery on clinical outcomes and anthropometric measurements in patients with type 2 diabetes mellitus after metabolic surgery. Method: A total of 101 metabolic surgery patients aged between 18-65 years who were admitted to Samsun Büyük Anadolu Hospital between July 2015 - March 2017 were evaluated in this study. Roux-en-Y Gastric Bypass (RYGB) was applied to the patients as surgical operation. Anthropometric measurements, biochemical findings, HOMA-IR and QICKI parameters of the patients were evaluated before and after metabolic surgery, 0-3 months. Results: The mean preoperative and postoperative mean body weights of the patients who underwent RYGB surgery were 93 and 93 postoperatively. When the BMI values were examined, the median preoperative value was 34 while the postoperative value was 24.9. When the biochemical values were compared, the median value of the preoperative ACG was 244 and 124 postoperatively. The mean preoperative median value was 13.3 and postoperative 6.3. The mean preoperative median HbA1c value was 9.4 while the postoperative value was 6.3. The median pre-operative value was 0.9 while the postoperative creatinine value was 0.8. The median HOMA-IR value was 8 preoperatively and 2 postoperatively.