Pulmoner endarterektomi uygulanan hastalarda ekokardiyografik bulguların ve 6 dakika yürüme testimesafelerinin preoperatif ve postoperatif karşılaştırılması
Comparison of preoperative and postoperative echocardiographic and six minutes walk test findings in patients undergoing pulmonary endarterectomy.
- Tez No: 617887
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SUNAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu çalışmada, kliniğimize kronik tromboembolik pulmoner hipertansiyon tanısı ile yatırıldıktan sonra pulmoner tromboendarterektomi operasyonu uyguladığımız hastalarımızda preopeatif ve postoperatif ekokardiyografik bulguları ile 6 dakika yürüme testi değerlendirmelerini karşılaştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: 02/2011 – 06/2012 tarihleri arasında kronik tromboembolik pulmoner hipertansiyon tanısı ile bilateral pulmoner tromboendarterektomi operasyonuna alınan 64 hastadan 23'ü ileriye dönük, klinik çalışmaya dahil edildi. Kardiyopulmoner Bypass sırasında total sirkulatuar arrest 18 °C'a soğutularak uygulandı. Operasyondan üç ile onbeş ay sonrası hastalara telefon ile ulaşıldı ve kontrole çağırıldı. İncelenen preoperatif ve postoperatif dönem ekokardiyografik parametreleri arasında; sistolik pulmoner arter basıncı , sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu , triküspit annüler planın apekse doğru sistolik hareketi, triküspit yetmezliği yer aldı ve 6 dk. yürüme mesafesi testi değerlendirildi. Bulgular: Hastaların yaşları 19 ile 69 arasında değişmekte olup, 7'si (% 30,4) erkek ve 16'sı (% 69,6) kadındı. Preoperatif dönemdeki sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu değerleri (63,04±2,49 %) ile postoperatif dönemdeki sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu değerleri (64,56±2,08 %) karşılaştırıldığında görülen artış istatistiksel olarak anlamlıydı (p=0,045).
Özet (Çeviri)
Goal: In this study, our goal was to compare preoperative and postoperative echocardiographic findings and results of six minute walking test in patients who underwent PTE (Pulmonary thromboendarterectomy) operation after being admitted to our clinic with a diagnosis of CTEPH (Chronic thromboembolic pulmonary hypertension). Material and Methods. Between 02/2011 and 06/2012, from 64 patients who underwent bilateral PTE with a diagnosis of CTEPH, 23 were enrolled into a prospective, clinical observational study. During cardiopulmonary bypass, total circulatory arrest (TCA) was performed under 18 °C. Patients were called on-phone three months after the operation for follow-up clinical visit. The investigated preoperative and postoperative echocardiographic parameters include; pulmonary arterial pressure (PAP), left ventricular ejection fraction (LVEF), tricuspid annular plane systolic excursion (TAPSE), tricuspid insufficiency (TI) and 6 minute walking distance (6MWD) test was evaluated. Results: The ages of patients were between 19 and 69, 7 were (30.4%) male and 16 (69.6%) were female. In comparison to preoperative LVEF (63.04±2.49 %), postoperative LVEF (64,56±2,08 %) showed statistically significant difference (p=0.045). Although the comparison between preoperative and postoperative TAPSE values showed no significant difference, in comparison to preoperative PABs (67.17±25.80 mmHg) and TI (2.5 (1.0-4.0)°) values, postoperative PABs (35.00±16.06 mmHg) and TI (1.0 (0-2.0)°) values showed statistically significant decrease.