Prediyaliz hastalarında psikolojik sağlamlığı yordayıcı faktörler
Predictor factors of resilience in predialysis patients
- Tez No: 617906
- Danışmanlar: PROF. GÜLSÜM ANÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte olan bu araştırma, prediyaliz hastalarında psikolojik sağlamlığı yordayıcı faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Nisan 2017 ve Eylül 2017 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Uygulama ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Bilim Dalı polikliniği ve Nefroloji kliniği yataklı servislerinde yürütüldü. Belirlenen tarih aralığında başvuran; 18 yaş ve üstü, araştırmaya katılmaya gönüllü, psikiyatrik hastalık öyküsü olmayan ve GFH 30 ml/dk'nın altındaki prediyaliz dönemdeki 74 hasta oluşturmuştur. Veriler; araştırmacı tarafından hazırlanan Hasta ve Hastalığa İlişkin Tanımlayıcı Özellikler Formu, Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği, SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Connor-Davidson Psikolojik Sağlamlık Ölçeği 25 (CD-RISC-25) kullanılarak toplanmıştır. Normal dağılmayan verilerde iki grup karşılaştırmasında Mann-Whitney U testi, çoklu grup karşılaştırmasında Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Normal dağılım gösteren verilerde iki grup karşılaştırmasında t testi, çoklu grup karşılaştırmasında Anova testi kullanılmıştır. Psikolojik sağlamlığı yordayan faktörlerin belirlenmesi amacıyla hiyerarşik regresyon analizi uygulanmıştır. Çalışmada prediyaliz hastaları anksiyete açısından %77, depresyon açısından %89,2 riskli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross-sectional study was conducted to identify predictors of resilience in predialysis patients. The study was carried out between April 2017 and September 2017 in Ankara University Faculty of Medicine Ibni Sina Research Hospital Department of Nephrology and Nephrology clinic inpatient services. Within the specified date range; a total of 74 patients aged 18 years and over, volunteered to participate in the study, with no history of psychiatric disease and GFR under 30 ml/min. The data were collected using The Descriptive Characteristics Form of the Patient and Disease, Hospital Anxiety and Depression Scale and SF-36 Quality of Life Scale and Connor-Davidson Resilience Scale 25 (CD-RISC-25), all applied by the researcher. Mann-Whitney U test was used for comparison of two groups of non-normal distribution and Kruskal Wallis tests for the comparison of multiple groups. In normal distributed data, t-test was used for comparison of two groups and Anova test for the multiple group comparisons. Hierarchical regression analysis was used to determine the factors predicting resilience. In the study, predialysis patients were found to be % 77 risky for anxiety and % 89.2 risky for depression.