Akut böbrek hasarı nedeni ile acil servise başvuran hastaların klinik ve demografik özelliklerinin incelenmesi
Analysis of clinical and demographic features of patients admitted to emergency department as a result of acute kidney injury
- Tez No: 324237
- Danışmanlar: PROF. DR. M. MAHİR ÖZMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZETAkut böbrek hasarı (ABH) yaygın, yıllariçinde sıklığı artan, yüksek mortalite, morbidite, uzun hastane yatışları ve artmış maliyetile doğrudan ilişkili bir hastalıktır. Bununla birlikte, acil serviste görülen ABH ile ilgililiteratür kısıtlıdır. 1 Mayıs 2011-30 Nisan 2012 tarihleri arasında Hacettepe ÜniversitesiErişkin Acil Polikliniği'ne başvuran 166 hastada, (tüm başvuruların %0.7'sinde) ABHsaptandı. Yaş ortalaması 67 (21-93) yıl olup, cinsiyet farklılığı görülmedi. %37.4 hastaambulans kullandı. %14.4 hasta ABH ile ilişkisiz semptomlar ile başvurdu. Başvurularyaz mevsiminde, kış mevsimine göre 3 kat daha fazla idi. ABH gelişen hastalardaMAP
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAcute kidneyinjury (AKI) is a common disorder with increasing frequency in years which is directlyrelated to high mortality, morbidity, long hospitalization and increased cost. However,literature about AKI in emergency department is limited. AKI was detected in 166patients (0.7% of all applications) who admitted to Hacettepe University AdultEmergency Department between 1st May 2011 and 30th April 2012. The mean (range)age was 67 (21-93) years and gender difference wasn`t seen. 37.4% of patients usedambulance. 14.4% of patients applied with the AKI-unrelated symptoms. Applicationsin summer were three times more than the ones in winter. MAP