Job satisfaction of English native speaking teachers in Istanbul
  1. Tez No: 61793
  2. Yazar: KEMAL KARAGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Dünyada ve Türkiye'de uygulanan“serbest piyasa ekonomisi”bir çok sektörde özelleştirmeyi hayata geçirmiştir. Son yıllarda açılan ve birer ticari işletme olan özel okullar, çeşitli meslek kursları ve dershaneler aracılığıyla özel eğitim önemli bir sektör olmuştur. Özel eğitim kurumlarının çoğalmasıyla birlikte İstanbul'a çok sayıda yabancı İngilizce Öğretmeni gelmiştir. Bu öğretmenlerin iş davranışları hakkında hiç bir arastana yapılmamıştır. Biz bu araştırmamızda ilk adım olmak üzere İstanbul'da çalışmakta olan yabancı İngilizce öğretmenlerinin iş doyumu seviyesi ve hangi değişkenlerden, hangi grup öğretmenlerin daha yüksek veya düşük iş doyumuna sahip olduklarını belirlemeye çalıştık. Bu araştırmaya İstanbul'daki özel eğitim kurumların da çalışan 67 yabancı İngilizce öğretmeni katılmıştır. Araştırmaya katılanlara Minnesota İş Doyumu Formu verilmiştir. Toplanan bilgiler incelenmiş ve STATVEEW12 istatistik programında faktör analizi, ortalama, f test, standart sapma testleri uygulanmıştır. Bulgular incelendiğinde öğretmenlerin en yüksek iş doyumunu serbestlik değişkeninden aldığı, en düşük iş doyumunu ise teftiş -teknik değişkeninden aldığı gözlenmiştir. 11Diğer araştırmalarda çıkan sonuçlarla bizim araştırmamızda çıkan sonuçlar karşılaştırıldığında İstanbul'da çalışan yabancı İngilizce öğretmemenin iş doyumu seviyelerinin genel olarak hem kendi ülkelerinde ki hem de Türk meslektaşlarından daha düşük olduğu gözlenmiştir. Öğretmenlerin en yüksek iş doyumunu bağımsızlık değişkeninden ve en düşük iş tatminini teftiş değişkeninden almaları çok anlamlıdır. Çünkü okul yöneticilerinin yabancı dil eğitimi ile ilgili bilgilerinin olmayışı ve kurum sahiplerinin yabancı öğretmenleri bir reklam aracı olarak görmelerinden dolayı kendilerine Türk eğitim sistemi ve ders programlarıyla ilgili hiç bir bilgi verilmeden bağımsız olarak sınıf verilmekte ve denetlenememektedir. İngilizce“supervision”kelimesinden“teftiş veya denetim”olarak Türkçe'ye çevrilen bu değişken aslında yöneticinin yönetileni denetiminden ziyade yönettiği çalışanları bilgilendirip yetiştirmesi, desteklemesi, sorunlarının çözümüne yardımcı olması anlamına gelmektedir. Bu nedenle göreve yeni başlayan yabancı öğretmenlere Türkiye'nin kültürel, ekonomik, politik, ahlaki yapısı, eğitim sistemi, ders programı ve öğrenci, veli ve çevre yapısı ve çalışma şartlarıyla ilgili bir ön bilgilendirme (oryantasyon) programı verilmelidir. Onların ihtiyaç ve problemlerinin belirlenip çözülmesi, kendilerinden ve bilgilerinden eğitimde daha iyi yararlanıla bilinmesi ve ülkenin ihtiyacı olan 111İngilizce bilen insan kaynağının karşılanmasına katkıda bulunula bilinmesi için gereklidir. IV
Özet (Çeviri)
Privatization has become an important issue in our daily life with“Free Market Economy System”in Turkey and in the Word. Private schools, various vocational courses and other educational institutions have constituted an important sector in Turkish economy in last few years. With the opening of a lot of new private schools a lot of English Native Speaking Teachers (E.N.S.T.) came to Istanbul. Unfortunately, no research has been conducted to describe their work behaviors. First time in Turkey, we tried to measure job satisfaction level of E.N.S.T. in Istanbul. We also tried to describe with which of the satisfaction factors and variables E.N.S.T. s were satisfied and which group of them had high or low satisfaction with these factors and variables. 67 E.N.S.T.s, who are working in private schools and courses, participated in this research. Short form of Minnesota Job Satisfaction Questionnaire (MSQ) was given to the participants. After the questionnaires received back improper ones were dropped. The data was processed in STAT VIEW 12 statistical analysis program. Factor analyze and Annova test were used. The findings of this research explained that E.N.S.T.s have the highest job satisfaction from the variable“independence”, and they have the highest job satisfaction from the variable“supervision-technical”E.N.S.T.s have lower job satisfaction scores in comparison with the teachers in their own countries Vand Turkish teachers when the findings of this research and other researches compared. This is meaningful because headmasters do not have any education about teaching English so they let English teachers whatever they do but they can not supervise them. It is obvious that ENSTs need an orientation program on cultural, economic, politic structure of Turkey, Turkish moral values, curriculum, and Turkish education system. In order to benefit from them and their knowledge in providing English speaking labor power for Turkey, describing the problems of ENSTs and solving their problems is needed. VI