Renal transplantasyon sonrası renal fonksiyonları stabil giden hastalarda üremik toksinler ve inflamasyon ilişkisi
The relationship between uremic toxins and inflammation in patients with stable renal function after renal transplantation
- Tez No: 617933
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN HACIŞEVKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Ecz) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kronik böbrek hastalığını takiben görülen son dönem böbrek yetmezliğinin en seçkin tedavi yöntemi böbrek transplantasyonudur. Allogreft reddinin önlenmesinden sonra savaşılması gereken en önemli mortalite ve morbidite nedenlerinden biri inflamatuvar hastalıklardır. Gerek ateroskleroz, vasküler kalsifikasyon gibi kardiyovasküler hastalıklar, nörolojik inflamasyonlar, gerekse hasta yaşam kalitesini etkileyen birçok farklı inflamasyon üremik toksinler ile bağlantılıdır. Bu çalışmada, böbrek nakli geçiren hastalarda üremik toksinler ile inflamasyon belirteçleri değerlendirildi. Bunun için hasta grubunu oluşturan böbrek transplantasyonu geçirmiş 81 birey ve kontrol grubunu oluşturan 50 sağlıklı birey çalışmaya dahil edildi. Bireylerin demografik verileri anket yapılarak temin edildi. Üremik toksinler ve inflamasyon belirteçleri ELİSA yöntemiyle ölçüldü. Elde ettiğimiz bulgular bize hasta grubunun CRP, indoksil sülfat, S100-B, FGF-23 ve PTH düzeylerinin kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde daha yüksek, Vitamin K düzeylerinin daha düşük olduğunu gösterdi. TMAO düzeylerinde ise iki grup arasında anlamlı bir farklılık yoktu. Bu belirteçler arasında hasta grubunda indoksil sülfat ile TMAO; FGF-23 ile Vitamin K ve S100-B ile Vitamin K arasında korelasyonlar gözlendi. Çalışmamız, üremik toksinler ve bazı inflamasyon belirteçlerinin transplantlı bireylerde kontrol grubundan yüksek olduğunu gösteren çalışmaları desteklemiştir. Ayrıca kalsifikasyonla ilişkilendirilen K vitamini ile S100-B ve FGF-23 arasındaki pozitif korelasyonların, kardiyovasküler hastalıklarla ilgili çalışmalara önemli veri sağlayacağını düşündürmektedir. Üremik toksinler ve inflamasyon belirteçlerinin renal transplant geçiren hastalardaki ilişkisini açığa çıkarabilmek için beslenme şekli, nakil öncesi biyobelirteç düzeyleri gibi spesifik faktörleri de içine alan daha geniş popülasyonda yapılacak olan bilimsel çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır. Anahtar Kelimeler : FGF-23, TMAO, İndoksil Sülfat, S100B, Vitamin K, Renal Transplantasyon, İnflamasyon
Özet (Çeviri)
The most outstanding treatment method of end-stage renal failure following chronic kidney disease is kidney transplantation. Inflammatory diseases are one of the most important causes of mortality and morbidity to be fought after the prevention of allograft rejection. Both cardiovascular diseases such as atherosclerosis, vascular calcification, neurological inflammations, and many different inflammations that affect patient quality of life are associated with uremic toxins. In this study, uremic toxins and inflammation markers were evaluated in patients who had kidney transplantation. For this, 81 individuals with renal transplantation constituting the patient group and 50 healthy individuals constituting the control group were included in the study. Demographic data of the individuals were obtained by conducting a survey. Uremic toxins and inflammation markers were measured by ELISA method. The findings we obtained showed that the CRP, indoxyl sulfate, S100-B, FGF-23 and PTH levels of the patient group were significantly higher and Vitamin K levels were lower than the control group. There was no significant difference in TMAO levels between the two groups. Among these markers, correlations between Indoxyl sulfate and TMAO, FGF-23 and Vitamin K, S100-B and Vitamin K were observed in the patient group. Our study supported studies showing that uremic toxins and some inflammatory markers were higher in the transplant individuals than the control group. In addition, positive correlations between vitamin K associated with calcification and S100-B and FGF-23 suggest that it will provide important data for studies on cardiovascular diseases. In order to reveal the relationship of uremic toxins and inflammation markers in patients with renal transplant, scientific studies, including specific factors such as diet, pre-transplant biomarker levels, are needed. Keywords : FGF-23, TMAO, Indoxyl Sulfate, S100B, Vitamin K, Renal Transplantation, Inflammation