Mıa şizofreni modelinde, beslenme paternlerinin ön uyaran aracılı inhibisyonu test yöntemi ile incelenmesi ve epilepsi üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of nutritional patterns in the mia schizophrenia model with pre-emergency induced inhibition test method and investigation of the effects on epilepsy
  1. Tez No: 617946
  2. Yazar: AYŞE ÖZÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL KILIÇ, PROF. DR. İSMAİL TAYFUN UZBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyoloji, Fizyoloji, Nutrition and Dietetics, Biology, Physiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Şizofreni ve epilepsi prevelansı giderek artan hastalıklardır ve birlikte görülme sıklığı oldukça yüksektir. Bu çalışmada epilepsi ve şizofreni arasındaki ilişki, ve gebelikte eksik, yetersiz ya da sağlıksız bazı beslenme modellerinin bu hastalıklar üzerindeki etkileri incelenmiştir. Ek olarak gebelikte D vitamini eksik, hiperkalorik ve hipokalorik beslenmenin epilepsi ve şizofreni bakımında etkileri araştırılmıştır. Her üç beslenme grubu oluşturulmuş, D vitamini eksik ve hiperkalorik beslenmeye dişi sıçanlar çiftleşmeden yaklaşık 2 ay önce başlatılmış ve laktasyon boyunca devam ettirilmiş, hipokalorik beslenme ise çiftleşmeden 2 hafta önce başlatılmış ve gebeliğin 18. gününde kesilmiştir. Ayrıca gebelikte maruz kalınan enfeksiyonun etkileri, gebeliğin 15. Gününde 5 mg/kg (ip) Poly (I:C) enjeksiyonu ile maternal immün aktivasyon (MIA) oluşturularak incelenmiştir, Poly (I:C) verilmeyen gruplara aynı hacimde izotonik (%0,9 NaCl) (ip) enjekte edilmiştir. Şizofreni ile ilişkiyi gözlemlemek için Ön Uyaran Aracılı İnhibisyon (ÖUAİ) test sistemi kullanılmıştır. Epilepsi ile ilişkiyi incelemek için ise bir GABA-A antagonisti olan pentilentetrazol (PTZ) 60 mg/kg (ip) kullanılarak epilepsi nöbeti indüklenmiştir. Nöbet şiddetleri ve nöbete giriş süreleri analiz edilmiştir. Dişi yavruların hepsi metöstrus evresindeyken ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre D vitamini eksik ve hiperkalorik beslenmenin hem dişi hem erken yavrular üzerinde epilepsi ve şizofreni bakımında bir etkisi olduğu söylenememektedir. Ayrıca MIA'unda erkek ve dişi yavrular üzerinde etkisi görülememiştir. Hipokalorik beslenmenin ise sadece dişi yavrularda epilepsi nöbet şiddetlerini düşürdüğü (p= 0,002, Student's T test) ve nöbete giriş sürelerini uzattığı (p= 0,017, Student's T test) görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The prevalence of schizophrenia and epilepsy is increasing and the incidence of it is remerkable. In this thesis study, the relationship between epilepsy and schizophrenia, and the role of inadequate diets on pregnancy were investigated. Additionally, the effects of D vitamin deficiency (DVD), hypercaloric and hypocaloric nutrition during pregnancy in epilepsy and schizophrenia were investigated. All three feeding groups were formed, vitamin D deficient and hyperkaloric feeding was started approximately 2 months before mating and continued during lactation, hypocaloric feeding was started 2 weeks before mating and was discontinued on the 18th day of pregnancy. In addition, the effects of infection exposed during pregnancy were examined by forming maternal immune activation (MIA) by injection of 5 mg/kg (ip) Poly (I: C) on the 15th day of pregnancy, and the same volume of isotonic (0.9% NaCl) was injected (ip) groups that not given Poly (I:C). Pre Pulse Inhibition (PPI) test system was used to observe the relationship with schizophrenia. Epilepsy seizure was induced by using pentylenetetrazole (PTZ) 60 mg/kg (ip) which is a GABA-A antagonist, to investigate the relationship with epilepsy. Seizure severity and seizure durations were analyzed. All of the female offspring were measured at the metoestrus stage. According to the results, DVD and hypercaloric nutrition may not be said to have an effect on epilepsy and schizophrenia on both female and male adult offsprings. In addition, no effect was seen on male and female offspring of MIA. Hypocaloric nutrition decreased epileptic seizure severity (p = 0.002, Student's T test) and prolonged seizure duration (p = 0.017, Student's T test) in female offspring only.