Akdeniz Üniversitesi acil servisine 2019 yılında başvuran influenza hastalarının değerlendirilmesi
Evaluation of influenza patients WHO applied to Akdeniz Üniversity hospital emergency department in the high influenza period in 2019
  1. Tez No: 617970
  2. Yazar: TAHİR ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇGİN SÖYÜNCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş ve Amaç: Tüm dünyada çok geniş hastalık spektrumlarına sahip olan ve yaygın görülen influenza enfeksiyonları kendiliğinden iyileşebilen tipte olabileceği gibi, ağır komplikasyonlara yol açan ciddi hastalıklar şeklinde de görülebilmektedir. Bu çalışmanın amacı Acil Serviste İnfluenza Virüs Saptanması testi gönderilmiş hastaların influenza Tip A ve Tip B virüs enfeksiyonlarının insidansını saptamak ve hastalığın seyri esnasında gerçekleşen komplikasyonları/mortaliteyi analiz etmektir. Materyal ve Metod: Bu çalışma Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Acil Servisi'ne 01 Ocak-28 Şubat 2019 tarihleri arasında başvuran ve influenza virüs taraması testi uygulanan hastalar ile geriye dönük kesitsel tek merkezli bir çalışma olarak yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya 633 hasta alındı. Hastaların yaş ortalaması 60,49±17,33 idi. Hastaların 325'i (%51,3) erkek ve 308'i (%48.7) kadındı. Hastaların acil servise başvuru şikayetleri incelendiğinde en önde gelen başvuru şikayetleri; nefes darlığı 218 (%24,8), ateş 173 (%19,7) ve öksürük 145 (%16,5) olduğu görüldü. Hastalara uygulanan influenza testi sonuçlarında influenza tip A 182 hastada (%28,8) ve influenza tip B 2 (%0,3) hastada pozitifti. Çalışmaya alınan hastaların 24'ünde (%3,7) komplikasyon olarak pnomoni gelişmiş olup, ölen 8 (%1,3) hastada ise influenza A ve B testlerinin negatifti.
Özet (Çeviri)
Introduction: Influenza infection, which has a wide spectrum of symptoms and common in the world, can be self-healing or sometimes it may cause severe complications. The aim of this study is to determine the incidence of influenza Type A and Type B virus infections in patients whom the Influenza Virus Detection test was applied in the Emergency Department and to analyze the complications and the mortality during the course of the disease. Material and Methods: This study was conducted as a retrospective cross-sectional single-center study, the patients who were presented to the Akdeniz University Hospital Emergency Department between 01.01.2019-28.02.2019 were recruited. Results: 633 patients were included in the study. The mean age of the patients was 60.49 ± 17.33. 325 (51.3%) patients were male and 308 (48.7%) were female. The presenting complaints of the patients were; shortness of breath in 218 (24.8%) patients, fever in 173 (19.7%) patients and cough in 145 (16.5%). The influenza screening test results were positive in 182 patients (28.8%) with influenza type A and 2 (0.3%) patients with influenza type B. Pneumonia developed as a complication in 24 (3.7%) patients, and influenza A and B tests were negative in 8 (1.3%) patients whom died. The patients who died during the follow up period did not have positive Influenza A and B. Conclusion: Pneumonia developed as a complication in 24 (3.7%) of the patients included in the study.