Gebelikte müzik dinlemenin maternal distrese ve prenatal bağlanmaya etkisi
The effects of listening to music on maternal distress and prenatal attachment
  1. Tez No: 617974
  2. Yazar: MERVE CÖMERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN TUNA ORAN, DOÇ. DR. İLHAN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Müzik, Obstetrics and Gynecology, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Araştırma verileri,“T.C. Sağlık Bakanlığı Buca Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi”Gebe Okulu'nda 01. Nisan 2019 – 29. Ağustos 2019 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmanın evrenini gebe okuluna gelen gebeler, görülme sıklığına göre hesaplanan örneklemi ise araştırmaya dahil edilme kriterlerini sağlayan, çalışmaya katılmayı kabul edenler oluşturmuştur. Müdahale grubunun akıllı telefonuna önceden belirlenen müzikler yüklenmiş ve 3 hafta boyunca, günde 30 dakika olacak şekilde dinlenmesi gerektiği anlatılmıştır. Müdahale (n:60) ve kontrol (n:60) grubu ile toplam 2 kez görüşülmüştür. Araştırmanın verileri, gebenin sosyo-demografik özelliklerini belirlemek üzere“Gebe Tanıtım Formu”, gebenin distresini saptamak için“Tilburg Gebelikte Distres Ölçeği”(TGDÖ) ve prenatal bağlanmasını değerlendirmek için“Prenatal Bağlanma Envanteri”(PBE) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin çözümlemesinde Ki-kare Testi, Fisher Ki-kare Testi, T-testi ve Anova Testi kullanılmıştır. Araştırmaya dahil edilen gebelerin PBE puan ortalamaları 61,37±7,69 olarak belirlenmiştir. Müdahale grubunun PBE puan ortalaması; birinci izlemde 62,60±7,90 iken, ikinci izlemde 68,70±6,41'e yükselmiştir. Kontrol grubunda ise; birinci izlemde 60,15±7,35 iken, ikinci izlemde 62,25±.8,14'e yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
This is a randomized controlled study conducted to determine the effects of listening to music during pregnancy on maternal distress and prenatal attachment. The survey data was gathered from Buca Maternity and Pediatry Hospital, Pregnant School between April.01.2019 – August.29.2019. The population of the study was brought into being by the pregnant women who attended the Pregnant School and the sampling, which was estimated by the prevalence, by those who accepted to take part in the study. The predetermined tracks were downloaded to the response group members' smartphones, and the members were informed that the tracks are supposed to be played along three weeks, for 30 minutes every day. Response (n:60) and control (n:60) groups were parleyed with twice in total. The survey's data was gathered by the pregnant-description form to determine the sociodemographic characteristics of the pregnant women, Tilburg Pregnancy Distress Scale (TPDS) to determine the distress level, and Prenatal Attachment Inventory (PAI) to evaluate the prenatal attachment. Chi-square, Fisher chi-square, Anova, and T-tests were used to analyze the data. The PAI point average of the women involved in the research was established as 61,37 ± 7,69. While the PAI point average of the response group was 62,60 ± 7,90 on the first monitoring, it increased to 68,70 ± 6,41 after second monitoring. On the other hand, while the PAI point average of the control group was 60,15 ± 7,35, it increased to 62,25 ± 8,14 after second monitoring. A statistical difference was discovered between two groups in terms of their overall PAI scores.