İş sağlığı ve güvenliği kapsamında emeklilik sendikacılığı kavramı yönünden örnek olay incelemesi 'Türkiye emekliler derneği'
Occupational health and safety concept of retirement unionism regarding the case study 'pensioners' association of Turkey'
- Tez No: 617978
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NECMİ İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Toplumsal hayatın bir bölümünü iş (çalışma) hayatı, bir bölümünü ise emeklilik oluşturmaktadır. Günümüz koşullarında yaşlanan nüfus ile birlikte emekli bireylerin sayısı giderek artmakta ve bu bireyler toplumun önemli bir bölümünü oluşturmaya başlamaktadır. Kişilerin ve kesimlerin hak özgürlüklerinin korunması ve savunulması açısından sendikaların üstlendiği görevler herkes tarafından bilinmektedir. Bu yönüyle emeklilerin haklarının savunulması ve korunması açısından emeklilik sendikacılığı / emekli sendikası önemli bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir anlamda özel nitelikli bir“ dernek”olan“sendika”yapılanması uzmanlaşma ve kurumsallaşma açısından tercih edilmesi gereken bir örgütlenme biçimidir. Emeklilerin haklarının savunulması ve korunması, kendilerini kendilerinin temsil imkanlarına sahip olması, emeklileri kişilerin ilgili yasal düzenlemelerde görüş bildirmesi gibi genel amaçlı özel örgütlü toplum imkanlarına sahip olmaları bakımından sendikalaşmaları günümüz koşullarında bir zorunluluktur. Emeklilik sendikacılığının Türkiye'deki mevcut durumunun akademik anlamda araştırmaya konu edildiği bu ilk çalışma olması özelliği ile emeklilerin sendikal haklarına kavuşması açısından önemli bir katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Part of the social life is work life and part of it is retired. With the aging population in today's conditions, the number of pensioners is increasing and these individuals are starting to form an important part of the society. The duties undertaken by the trade unions in terms of protecting and defending the freedoms of individuals and segments are known by everyone. In this respect, retirement union / pensioner's union is an important concept in terms of defending and protecting the rights of pensioners. In a sense,“union”structuring, which is a specifical“association”, is a form of organization that should be preferred in terms of specialization and institutionalization. In today's conditions, unionization is a necessity in terms of defending and protecting the rights of retirees, providing them with the opportunity to represent themselves, and providing retired persons with general purpose special organized society opportunities such as providing opinions in the related legal regulations. This is the first study of the current state of the pension unionism in Turkey are subject to research in academic terms with the retirement of property is considered to be an important contribution in terms of restoring trade union rights.