Bilardoda başarılı sporcuların müsabaka performanslarının süre kullanım ve vuruş tercihleri açısından incelenmesi
Investigation of competition performance of successful billiards athletes' in terms of duration usage and shot preferences
  1. Tez No: 617997
  2. Yazar: HİLAL PEKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN ATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Araştırma, başarılı bilardocuların müsabaka performanslarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmanın amacı doğrultusunda belirlenmiş dört başarılı bilardocunun katıldığı 52 müsabakanın analizi yapılarak toplam 3228 vuruş incelenmiştir. Bilardo sporuna özgü biçimde hazırlanan müsabaka gözlem formu kullanılarak video analizi yoluyla oluşturulan veri seti SPSS 22.0 paket programında analiz edilmiştir. Verilerin analizinde; Kolmogorov-Smirnov testi, Student t testi, Mann-Whitney U testi, One-way ANOVA testi-Tamhane testi, süreklilik düzeltmeli (continuty correction) Ki-kare testi ve Pearson Ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study has been made to investigate competition performance of successful billiard athletes. Material and Method: In line with the aim of the study, a total of 3228 shots were analyzed by analyzing 52 competitions of which four successful billiards competed. The data set generated by video analysis, was analyzed with SPSS 22.0 package program by using the competition observation form, which was prepared specific to billiard sports. The analysis of the data; Kolmogorov-Smirnov test, Student's t test, Mann-Whitney U test, One-way ANOVA test-Tamhane test, continuity correction chi-square (continuty correction) test and Pearson Chi-square test were used.