Effects of sensory training and electrical stimulation in sole of the foot on proprioceptive and cortical sensations in patients with acute hemiplegia
Akut hemiplejik hastalarda ayak tabanı duyu eğitimi ve elektrik stimulasyonun proprioseptif ve kortikal duyular üzerine etkileri.
- Tez No: 617999
- Danışmanlar: PROF. DR. RASMİ MUAMMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, akut hemipleji hastalarında haftanın 5 günü 3 hafta boyunca uygulanan ayak tabanı duyu eğitiminin ve elektrik stimulasyonun proprioseptif ve kortikal duyular üzerindeki etkisinin araştırılması amacıyla planlanmıştır. Çalışma kapsamında duyu eğitimi grubuna yaş ortalaması 69.4±8,3 yıl olan 15 birey, elektrik stimulasyon grubuna yaş ortalaması 65,8±7,2 yıl olan 15 birey dahil edilmiştir. Bir gruba Nörogelişimsel Tedaviye ek olarak duyu eğitimi verilirken, diğer gruba elektrik stimulasyon uygulanmıştır. Bireyler tedavi öncesinde ve tedavi sonrasında olmak üzere iki defa değerlendirmeye alınmıştır. Hastaların bilişsel düzey Mini Mental Test ile, ayak tabanında proprioseptif ve kortikal duyular duyusal testler ile değerlendirilmiştir. Analizlerimiz SPSS Version 25.0 programı kullanılarak gerçekleşririlmiştir. Çalışma sonunda her iki grup öncesi ve sonrası olmak üzere kendi içinde kıyaslandığı zaman tüm proprioseptif ve kortikal duylar üzerinde anlamlı iyileşme sağlanmıştır (p≤0,05). İki grup karşılaştırıldığında duyu grubunun, yanlızca pasif hareket duyusunda elektrik stimulasyon grubuna üstün olduğu bulunmuştur (p≤0,05). Diğer duyularda iki grup arası anlamlı bir farklılık bulunamamıştr (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of the sole of foot sensory education and electrical stimulation on proprioceptive and cortical senses in patients with acute hemiplegia, applied 5 days per week for 3 weeks. In the study, 15 subjects with an average age of 69.4±8.3 years were included in the sensory education group and 15 subjects with an average age of 65.8±7.2 years were included in the electrical stimulation group. In addition to neurodevelopmental treatment, a group was given sensory training, while the other group received electrical stimulation. Patients were evaluated twice before and after treatment. The cognitive level of the patients was evaluated with Mini Mental Test and the sole of foot sensations which are cortical and proprioceptive were evaluated with sensory tests. In our study's; data analysis“Statistical Package for Social Sciences”(SPSS) Version 25.0 program was used. As a result, there was a significant improvement in all proprioceptive and cortical senses in both groups before and after the study (p≤0.05). When comparing two groups, it was found that the sensory group was superior to the electrical stimulation group only in the sense of passive motion (p≤0.05). There was no significant difference between the two groups in other senses (p>0.05).