Amatör futbol takımlarının grup sargınlığı ve kolektif yeterlik düzeylerinin karşılaştırılması (Aydın İli Süper Amatör Lig örneği)
A comparison study on collective effiacy scale and group cohesion scale levels of amateur football teams (case study: Aydın Super Amateur League)
  1. Tez No: 618004
  2. Yazar: TOLGA CANGEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVZAT MUTLUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı 2018 – 2019 Futbol Sezonunda Aydın Süper Amatör Ligi'ne katılan takımların grup sargınlığı ve kolektif yeterlik düzeylerinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Aydın Süper Amatör Ligi'nde yer alan 14 futbol takımdan, yaşları 18-29 (Ort.= 24,3) arasında değişen toplam 312 erkek sporcu ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında verilerin toplanmasında, sporcuların grup sargınlığı düzeylerini belirlemek amacıyla Grup Sargınlığı Envanteri (Carron ve ark., 1985) ve kolektif yeterlik düzeylerini saptamak amacıyla ise Kolektif Yeterlik Ölçeği (Riggs ve ark., 1994) kullanılmıştır. Ölçümler, lig öncesi hazırlık dönemi ve ligin ilk yarısı gerçekleştirilmiştir. Çalışma süresince elde edilen ham verilerin istatistiksel anlamlılığını kontrol etmek regresyon analizi tekniğinden yararlanılmıştır. Elde edilen veri setlerinin iç tutarlılığı ve güvenilirliği Cronbach Alfa İç Tutarlılık katsayısı kullanılarak hesaplanmıştır. Ölçümler arasındaki ilişkilerin belirlenebilmesi için Pearson Momentler Korelasyon analizi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 23 paket programında analiz edilmiştir. Bulgular: Analiz sonuçları ele alınarak sargınlık ve performans ilişkisi incelendiğinde sargınlık alt boyutlarının, performans üzerindeki etki ağırlıklarının farklılık gösterdiği gözlemlenmiştir. Takım birleşimi-sosyal alt boyutunun performans üzerine etkisi en yüksek iken, takıma katılan çekicilik-sosyal alt boyutunun performans üzerindeki etkisi diğer alt boyutlara oranla daha düşüktür. Diğer yandan grup sargınlığı ve kolektif yeterlik düzeyleri yüksek olan futbol takımlarının performansının da daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç: Olarak grup sargınlığının ve kolektif yeterliğin sporcuların performansları üzerinde istatistiksel anlamlı bir ilişki içerisinde olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Object: The purpose of this study is to analyze the comparison of the collective competence levels and the effiacy level of amateur football teams – athletes who participated in AYDIN Super Amateur League competitions held in 2018 - 2019 Term. Material and Method: The total of 312 players from 14 teams in AYDIN Super Amateur League competitions held in 2018 - 2019 Term are participated in the study. Group Environment Questionnaire ( GEQ ) and Collective Efficiacy Scale ( CES ) will be used to collect the datas. The measurements will be carried out in pre-season and first season of the league. The datas obtained from the study will be analyzed with SPSS 23 statistics programme. At the end of this research, the differences in team performances have been defined based on the results developed from the group cohesion and efficiacy level analysis. Results: According to the analysis, those teeams performances have been defiend based on the resluts developed from group cohesion and efficiacy level. Unity and social dimensions effect to the prformance is lower than the teams which are task efficiacy. Conclusion: Group Environment Questionnaire ( GEQ ) and Collective Efficiacy Scale ( CES ) and the comparison of the collective competence levels and the effiacy level is been affected the performance .