Possible effects of garlic and Momordica charantia on rat cerebellum after exposure to 900 MHz electromagnetic field
900 MHz elektromanyetik alana maruz kalmış sıçan beyinciği üzerine Momordica charantia ve sarımsağın muhtemel etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 618016
  2. Yazar: FATHELRAHMAN IDRİS GASMELSEED ALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KAPLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, 900 MHz'lik elektromanyetik alan (EMA) maruziyeti sonrası antioksidan özelliği bulunan sarımsak (Sar) ve Momordica charantia'nın (Kudret narı-MC) sıçan beyinciği üzerindeki etkisini araştırmaktır. Materyal ve Metot: Çalışma, 56 adet 12 haftalık erişkin erkek Wistar albino sıçan üzerinde yapıldı. Hayavanlar, her biri 7 sıçandan olusan 8 gruba ayrıldı: EMA grubu, EMA+Sar grubu, EMA+MC grubu, EMA+Sar+MC grubu, Sar grubu, MC grubu, Sham grubu and Kontrol (Kont) grubu. EMA, EMA+Sar, EMA+MC, EMA+Sar+MC gruplarındaki sıçanlar, 28 gün boyunca günde 1 saat 900 MHz EMA'ya maruz bırakıldı. Her sıçan beyinciğindeki Purkinje hücrelerinin sayısının hesaplanması için stereolojik teknikler uygulandı. Oksidatif stresi değerlendirmek için süperoksit dismutaz (SOD) ve katalaz (CAT) enzim analizleri yapıldı. Bulgular: EMA grubu ile Kont grubu toplam Purkinje hücre sayısı bakımından karşılaştırıldığında anlamlı bir fark gözlenmedi (p>0,05). Ancak, toplam Purkinje hücresi sayısı, EMA+MC ve EMA+Sar+MC gruplarında EMA grubuna göre anlamlı derecede daha yüksekti (p0,05). EMA grubundaki CAT enzim aktivitesinin, Sar grubundan anlamlı derecede düşük olduğu gözlendi (p0.05). Sonuç: 900 MHz'lik EMA'ya maruz kalma, erkek sıçan beyinciğindeki Purkinje hücrelerinin sayısının ve morfolojisini etkilemektedir. MC veya Sar ve MC' nin birlikte kullanılması, Purkinje hücreleri üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to investigate the possible effects of garlic (GL) and Momordica charantia (bitter melon-MC) on rat cerebellum that exposed to 900 MHz electromagnetic field (EMF). Material and Methods: The experiment was done on fifty-six male Wistar albino rats, 12-week-old. The rats were divided into eight groups, 7 rats in each group: EMF group, EMF+GL group, EMF+MC group, EMF+GL+MC group, GL group, MC group, sham group and a control (Cont) group. The rats in EMF, EMF+GL, EMF+MC, EMF+GL+MC groups were exposed to 900 MHz EMF for 1 hour/day for 28 days. Stereological techniques were used to estimate Purkinje cells number in the rat cerebellum. Superoxide dismutase (SOD) and catalase (CAT ) enzyme assays were done to evaluate the oxidative stress. Results: There is no significant difference in terms of total Purkinje cell number between the EMF and the Cont groups (p>0.05). However, the total number of Purkinje cells was significantly higher in EMF+MC and EMF+GL+MC groups compared to EMF group (p0.05). The CAT enzyme activity in the EMF group was significantly lower than in the GL group (p0.05). Conclusion: The exposure to 900 MHz EMF affects the Purkinje cells in male rat cerebellum. MC or using GL and MC together may have a protective effect on the Purkinje cells. GL alone doesn't seem to have a protective effect.