Annenin beslenme bilgi düzeyi ile çocukların beslenme durumu ve beden adipoz indeksi arasındaki ilişki
The relationship between mother's nutritional knowledge level and child's nutritional status and body adiposity index
- Tez No: 618052
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN YABANCI AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Çocukluk döneminde yeterli ve dengeli beslenmek yetişkin bir birey olmak için çok önemlidir. Bu çalışma, annenin beslenme bilgi düzeyinin çocuklarda beslenme durumu ve beden adipoz indeksi arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla; Kasım 2018 – Mayıs 2019 tarihleri arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Polikliniği'ne ayaktan başvuran 8-12 yaş arası, sağlıklı ve gönüllü çocuklar ile anneleri üzerinde yürütülmüştür. Annelere yüz yüze görüşme tekniği ile sosyodemografik özellikler, annelerin beslenme bilgisi ve çocuklarının beslenmeleri ile ilgili bazı tutum ve davranışlarını saptamaya yönelik sorular ile çocukların bir günlük besin tüketim kayıt formunu içeren bir anket uygulanmış, çocuk ve annelerin antropometrik ölçümleri ve çocukların bazı biyokimyasal bulguları kaydedilmiştir. Yaş ortalaması 36,6 yıl olan annelerin %45,0'ı düşük; %55,0'ı yüksek beslenme bilgi düzeyine sahiptir. Lise/yüksekokul/üniversite mezunu olan annelerin beslenme bilgi düzeyi daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
Adequate and balanced nutrition in childhood is very important for adulthood. The aim of this study is to determine the relationship between the nutritional knowledge of the mother and nutritional status and body adiposisty index of children. For this purpose, the study was conducted on healthy and voluntary children who are in the age of 8-12 years and their mothers who applied to pediatric outpatient clinic, Ankara Training and Research Hospital between November 2018 and May 2019. Mothers were interviewed by asking pre-determined questions about their sociodemographic status, their nutritional knowledge and attitudes and behaviors towards their children's nutrition. In addition to these, a daily food consumption questionnaire was administered for children and anthropometric measurements for children and mothers were kept and some biochemical findings of children were recorded. 45.0% of the mothers have low level of nutritional knowledge; whereas 55.0% of them have high level of nutritional knowledge.