the effect of body weight , flexibility , balance and muscle strength on vertical jump in athletes and non-athletes
sporcularda ve atlet olmayanlarda vücut ağırlığının, esnekliğin, dengenin ve kas gücünün düşey sıçrama üzerine etkisi
  1. Tez No: 618075
  2. Yazar: TABARAK EDBAIS
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. RASMİ MUAMMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Dikey sıçrama, çoğu spor için, atletik performans ve başarıların seviyesi için bir göstergedir. Bu çalışmada, düşey atlamayı faktörleri daha iyi anlamak için vücut ağırlığı, esneklik, denge ve kas kuvveti arasındaki ilişkiyi dikey sıçrama ile araştırdık,. Bu çalışmaya 44 katılımcı, iki grup olarak (atlet grubu = 22 (14 erkek, 8 kadın), yaş 21.31 ± 2.2) ve (atlet olmayan = 22 (12 erkek, 10 kadın) 22 ± 2.3)) katıldı. BMI ve esneklik için ölçümler (Otur ve ulaş test ve ROM), denge (flamingo testi ve Yıldız gezi testi) ve kas kuvveti (yüzey EMG) alındı, her iki gruptaki tüm katılımcılar için. Her katılımcı için dikey sıçrama yapıldı ve ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Vertical jump is important for a majority of sports and an indicator for the level of athletic performance and achievements, In this study we investigated the relationship of body weight, flexibility, balance and muscle strength with vertical jump, to gain a better understanding of the factors that may improve vertical jump . 44 participants joined this study in two groups ( athletes group =22 (14males, 8 females), age 21.31±2.2 ) and ( non-athletes = 22 (12 males, 10 females) age 22±2.3 ), measurements for BMI and flexibility ( Sit and reach and ROM ). Balance (flamingo test and Star excursion test). And muscle strength (surface EMG) was taken for all participants in both groups, the vertical jump was performed and measured for each participant.