Tıp fakültesi dönem V öğrencilerine müfredatta verilen temel yaşam desteği (TYD) eğitimindeki kaliteli göğüs basısı etkinliğinin ve kalıcılığının ölçülmesi
Measurement of high quality chest compression effectiveness andpermanence in basic life support (BLS) education in curriculum providedto faculty of medicine term v students
  1. Tez No: 618115
  2. Yazar: RAMAZAN SİVİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM YİĞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, İlk ve Acil Yardım, Health Education, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Dönem V öğrencilerine Acil Tıp Stajında verilen TYD eğitiminin, öğrencilerin uygulama becerilerine olan katkısı ve öğrenilen becerilerin 9 ay içinde ne kadarının kalıcı olduğu araştırılmıştır. Yöntem: Mart 2019 tarihinde acil tıp eğitimi öncesinde seçilen 64 Dönem V öğrencisi ile çalışma tamamlanmıştır. Çalışma yarı deneysel olarak kontrol grubu olmadan gerçekleştirilmiştir. Çalışmada öğrencilere eğitim öncesinde temel bilgi ve beceri düzeylerini ölçmek için anket çalışması ve Resusci Anne QCPR simülasyon maketi ile KPR becerileri ölçülmüştür. Aynı ölçüm eğitim sonrası bir hafta içerisinde ve eğitimden 9 ay sonra tekrarlanmıştır. Elde edilen veriler kendi aralarında istatistiksel analize tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The contribution of BLS training given to Akdeniz University School of Medicine Term V students in the Emergency Medicine Internship to the practical skills of students and how much of the learned skills are permanent in 9 months were investigated. Method: The study was completed with 64 students selected before the emergency medicine education in March 2019. The study was carried out quasi-experimental without the control group. In the study, the questionnaire study and the CPR skills were measured with the Resusci Anne QCPR simulation mannequin in order to measure the basic knowledge and skill levels of students prior to education. The same measurement was repeated within one week after training and 9 months after training. The data obtained were subjected to statistical analysis among themselves.