Akut miyokard enfarktüsü geçiren hastalarda soluble urokinase plasminogen activatör receptör (supar) seviyelerinin koroner anatomisi görüntülenmiş ciddi koroner arter hastalığı olmayan hasta grubundaki düzeyleri ile karşılaştırılması
Comparison of soluble urokinase plasminogen activator receptor (supar) levels of patients with acute myocardia infarction and patients without coronary anatomy displaced with serious coronary artery disease
  1. Tez No: 618116
  2. Yazar: MUHAMMET SALİH ATEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH TUNÇEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kardiyolojideki tüm gelişmelere rağmen kardiyovasküler hastalıklarına bağlı ölüm tüm dünyada başı çekmektedir. Prevelansı ve insidansı yaşla birlikte artmaktadır. Genç yaşlarda MI gelişimi nispeten az olsa da %5-13 oranında gözlenmektedir. Türkiye'de bu oran %19'u bulmaktadır. Ülkemizde bu denli yaygın olan genç MI önemli bir sağlık sorunu olup ciddi iş gücü kaybına neden olmaktadır. Bu nedenle genç hasta gruplarında özellikle kardiyovasküler olay tahmin edebilme özelliğine sahip biyomarker çalışmaları önem arz etmektedir. Bu çalışmada MI geçiren hastaları yaşlarına göre ayırarak plazma suPAR konsatrasyonun kontrol grubu ile kıyaslamayı amaçladık. Aynı zamanda yeni bir inflmatuar belirteç olan suPAR'ı geleneksel inflamatuar belirteçleri olan Hs-CRP ve eritrosit sedimantasyon hızı ile kıyaslamayı amaçladık. Çalışmada toplam 332 hasta analiz edilmiş olup genç miyokard infaktüsü geçirenler hastaların sayısı 100, yaşlı miyokard infaktüsü geçiren hastaların sayısı 127, kontrol grubu ise 97 hasta olarak yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Despite all the developments in cardiology, death due to cardiovascular diseases is the leader in the world. Its prevalence and incidence increases with age. Although the development of MI at a young age is relatively low, it is observed in 5-13%. In Turkey, this rate is up to 19%. The young MI, which is so common in our country, is an important health problem and causes serious labor loss. Therefore, biomarker studies that have the ability to predict cardiovascular events are important in young patient groups. In this study, we aimed to compare patients with MI by age to compare plasma suPAR concentration with the control group. We also aimed to compare suPAR, a new inflammatory marker, with the traditional inflammatory markers Hs-CRP and ESR. In the study, a total of 332 patients were analyzed, the number of patients who had young myocardial infarction was 100, the number of patients who had old myocardial infarction was 127, and the control group was 97 patients.