İdiyopatik erkek infertilitesinde XRCC1 ve ERCC2 genleri promotor metilasyonları ile sperm dna fragmantasyonu arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of relationship between promotor methylation of XRCC1 and ERCC2 genes and sperm dna fragmentation in idiopathic male infertility
- Tez No: 618129
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN GÜNEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Üroloji, Genetics, Medical Biology, Urology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: İdiyopatik infertilite olgularında baz ve nükleotit kesip çıkarma onarımında rol oynayan XRCC1 ve ERCC2 genlerinin promotor metilasyonu ile sperm DNA fragmantasyonu (SDF) ve kromatin kondensasyonu arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlandı. Materyal ve Metot: Oligoastenoteratozoospermi (OAT) tanısı konulmuş 77 infertil hasta ile 19 normospermik, 27 fertil ve 5 fertilitesi kanıtlanmış erkek bu çalışmada yer almıştır. XRCC1 ve ERCC2 genlerinin metilasyon analizi Methyligt, SDF TUNEL ve sperm çekirdeğinin kromatin kondensasyonu ise anilin mavisi ile boyama yöntemi ile analiz edilmiştir. XRCC1 ve ERCC2 genlerinin metilasyonu, SDF ve kromatin kondensasyon durumu ile kıyaslandı ve sonrasında çalışmada yer alan bireylerin semen analizi sonuçlarıyla ilişkilendirildi. Bulgular: Çalışmamızda XRCC1 ve ERCC2 genlerinin metilasyonları ile SDF arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamadı. XRCC1 metilasyonu ile sperm kromatin kondensasyonu arasında negatif bir korelasyon olduğu belirlendi (p≤0,0125).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to determine the association among promoter methylation of XRCC1 and ERCC2 genes which are involved in base and nucleotide excision repair, sperm DNA fragmentation (SDF) and chromatin condensation in base and nucleotide excision repair in idiopathic infertility cases. Material and Method: Seventy-seven infertile men with oligoasthenoteratozoospermia (OAT) and 19 normozoospermic, 27 fertile and 5 proven fertile men were involved in this study. The methylation status of XRCC1 and ERCC2 gene was analyzed by Methylight method, SDF was determined by TUNEL assay and the sperm chromatin condensation was evaluated by aniline blue staining. Results: In this study, we did not find a statistically significant association between the methylation of XRCC1 and ERCC2 and SDF. A negative correlation was determined between XRCC1 methylation and sperm chromatin condensation (p≤0.0125).