Subklinik ateroskleroz ve sarkopeni ilişkisi
Relationship between subclinical atherosclerosis andsarcopenia
- Tez No: 618155
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF TOPÇUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Sarkopeni, iskelet kası gücü azalması ve beraberinde kas kütlesi ile fiziksel performansta progresif jeneralize kayıp ile seyreden özellikle ileri yaşta sık görülen bir sendromdur. Sarkopenik hastalarda kardiyovasküler olay yaşama riski artmıştır. Bu çalışmanın amacı, iskelet kası değerlendirme parametreleri olan kas kütlesi, kas gücü ve fiziksel performans ile subklinik ateroskleroz belirteçlerinden karotis arter intima media kalınlığı ('intima-media thickness' IMT) ve karotis distensibilitesi (KD) ilişkisinin incelenmesidir. Çalışmaya Ekim 2018 – Aralık 2019 tarihleri arasında üniversitemiz Nöroloji Polikliniği'ne başvuran tek başına ambulasyonunu sağlayabilen ve koopere olabilen 11 Multipl Skleroz, 44 Demans, 25 Parkinson ve 34 Nörovasküler hastası ile 166 kontrol grubu olmak üzere toplam 280 kişi dahil edildi. Sarkopenik bireylerin yüzdesi hasta grubunda %17.5, kontrol grubunda %18.1, tüm katılımcılar arasında %17.9 bulundu. Çalışmamızda el sıkma gücü azalmış grupta sol karotis IMT'nin artmış olduğu izlendi. Erkekler kendi içinde değerlendirildiğinde kas gücü azalmış grupta IMT artışının daha belirginleştiği ayrıca sol KD parametrelerinin de kas gücü azalmış erkeklerde artmış olduğu gözlenmiştir. Kas kütlesi azalmış grupta normal kas kütlesine sahip kişilere göre artmış IMT ve KD trendi olduğu görülmekle birlikte kas kütlesi azalmış kişi sayısının az olması, katılımcıların VKİ (Vücut kitle indeks)'lerindeki yüksekliğin karıştırıcı bir faktör olarak rol oynaması nedeni ile her parametrede farklılık ortaya konulamamıştır. KFPB'a (Kısa Fiziksel Performans Bataryası) göre azalmış fiziksel performansa sahip grupta sağ KD'ni gösteren parametrelerde artış ve bilateral IMT kalınlığı ve düzensizliğinde artış saptanmıştır. Sarkopeni ve subklinik ateroskleroz arasındaki nedensellik ilişkisinin ortaya konulabilmesi için geniş popülasyon tabanlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Sarcopenia is a common syndrome which can be especially seen at advanced ages with decreased skeletal muscle strength and progressive generalization loss in muscle mass and physical performance. The risk of cardiovascular event has increased in sarcopenic patients. The aim of this study is to investigate the relationship between muscle mass, muscle strength and physical performance, which are skeletal muscle evaluation parameters, and carotid artery intima media thickness (IMT) and carotid distensibility (CD) from subclinical atherosclerosis markers. Between October 2018 and December 2019, a total of 280 people, 11 Multiple Sclerosis, 44 Dementia, 25 Parkinson's and 34 Neurovascular patients and 166 control groups, who applied to the Neurology Outpatient Clinic of our university and could provide ambulation and could become cooperative were included to the study. The percentage of sarcopenic individuals is 17.5% in the patient group, 18.1% in the control group and 17.9% among all participants. In our study, it is observed that left carotid IMT increased in the group with the reduced handgrip strength. When men are evaluated on its own merits, it is observed that the increase in IMT becomes more clear in the group with decreased muscle strength and the left CD parameters increases in men with the decreased muscle strength. Although in the group with decreased muscle mass there is an increased trend of IMT and CD compared to people with normal muscle mass, due to the low number of people with decreased muscle mass and the height of the participants' BMI (Body Mass Index) which plays role as a confounder, all differences could not be revealed in each parameter. According to SPPB (Short Physical Performance Battery) , an increase in parameters showing right CD and increase in bilateral IMT thickness and irregularity were detected in the group with decreased physical performance. Broad participation population based studies are needed to demonstrate the causality relationship between sarcopenia and subclinical atherosclerosis.