Trombositopenik hastalarda platelet yüzey antijenlerinin akım sitometri ile incelenmesi ve kanama diyatezi ile ilişkisinin araştırılması
- Tez No: 618157
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA GÜNNUR DİKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kanama bulgusu olan hastalarda, platelet fonksiyonlarını değerlendirmek için kullanılan yöntemler yüksek hacimde kan örneği ve yüksek trombosit sayısı (>150.000/µl) gerektirmektedir. Akım sitometri ise, trombositlerin 100.000/µl'den düşük olduğu durumlarda kullanılabilmektedir. Bu çalışmada, trombositopenik hastalarda kanamaya yatkınlığı ön görmede belirli agonistlere platelet reseptör cevaplarının akım sitometri ile incelenmesi amaçlandı. AML, MDS ve MM tanılı, platelet sayısı 100.000/µl'den düşük hastalar çalışmaya dahil edildi (n=40). Kontrol örnekleri sağlıklı kişilerden alındı (n=20). Tam kan sayımı Unicell DXH 800 (Beckman Coulter), akım sitometrik analiz Accuri C6 (BD) cihazında yapıldı. Plateletlerin ayırımında platelete spesifik belirteçler olan CD41a ve CD42b kullanıldı. ADP ve TRAP uyarımı sonrası; CD63, CD62P, PAC-1 aktivasyon reseptörlerinin düzeyleri belirlendi. Dinlenme halindeki plateletlerde CD63 ve CD62P, hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu (p=0,001, p=0,004).
Özet (Çeviri)
Bleeding is mainly associated with low platelet counts and platelet dysfunctions. Although there are several methods to evaluate platelet function, they require large amount of blood and platelet counts more than 150.000/µl. Flow cytometric analysis requires small amounts of blood sample and allows analyses of platelets in thrombocytopenic patients. Our aim was to examine platelet receptor responses to certain agonists in thrombocytopenic patients as an indicator of bleeding tendency using flow cytometry. Patients with diagnoses of AML, MDS and MM with platelet counts less than 100.000/µl were included in the study (n=40). Control samples were taken from healthy subjects (n=20). Complete blood count was performed with Unicell DXH 800 (Beckman Coulter), Accuri C6 (BD) was used for flow cytometric analyses. CD41a and CD42b were used to identify platelets. After stimulation with ADP and TRAP; CD63, CD62P, PAC-1 activation receptor levels were determined. Platelet pre-activation surface marker levels were found to be significantly higher in patients than controls for CD63 (p=0,001) and CD62P (p=0,004). Upon activation with ADP, all activation marker levels were found higher in controls compared to patients.