Hemşirelerin alarm yorgunluğu ölçeğinin Türkçe geçerlilik ve güvenirlilik çalışması
Reliability and validity study of Turkish version of nursing alarm fatigue scale
  1. Tez No: 618194
  2. Yazar: CEREN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE BAŞKALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Araştırmanın amacı, çocuk yoğun bakım kliniği ve yenidoğan yoğun bakım kliniğinde çalışan hemşirelerin alarm yorgunluğunu belirlemek amacıyla yurtdışında geliştirilen 'A Nurses' Alarm Fatigue Questionnaire' ölçeğinin Türkiye'deki geçerlilik ve güvenirliliğini belirlemektir. Çalışmaya toplamda 142 hemşire katılmış ve bunların %91.5'ni kadınlar oluşturmuştur. Katılımcıların çoğu lisans mezunu ve hemşirelik mesleğinde 6-10 yıldır çalışmaktadır. Katılımcıların %88'i gece gündüz vardiyası şeklinde çalışmaktadır. %33.8'inin haftalık çalışma saatlari ortalama 40 saattir. Hemşirelerin Alarm Yorgunluğu Ölçeği'nin standart sapması 22.2±6.8 olarak belirlenmiştir Çalışmanın öncelikle dil geçerliliği ve kapsam geçerliliği yapılmıştır. Kapsam geçerliliği için Lawshe tekniği uygulanmış, 13 uzmandan onay alınmış ve Kapsam geçerlilik indeksi 0.57 bulunmuştur. Araştırmanın veri setinin örneklem büyüklüğünün uygun olup olmadığını belirlemek için Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) analizi ve örneklem büyüklüğünü belirlemek için Barlett's Test of Sphericity testi yapılmıştır. KMO değeri 0.82 olarak bulunmuştur. Doğrulayıcı faktör analizini belirlemek için Standardized Root Mean Square Residual (SRMR), the Comparative Fit Index (CFI) ve Root Mean Square Error of Approximation (RMSEA & RMSEA CL90) değerlerine bakılmıştır. İç tutarlık için Cronbach Alfa katsayısına bakılmış ve 0.8 olarak bulunmuştur. Türkçe'ye kazandırılmaya çalışılan bu ölçek kullanılarak yapılacak çalışmalar ile hemşirelerin alarm yorgunluğuna sebep olan nedenler ve alarm yorgunluğu için alınabilecek önlemlerin planlaması yapılabilecektir. Hemşirelerin Alarm Yorgunluğu Ölçeği Türkiye örneklemi için geçerli ve güvenilir bir ölçektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study, pediatric intensive care clinics and the neonatal intensive care clinical nurses working in the developed abroad in order to determine the alarm fatigue 'Nurses' Alarm Fatigue Questionnaire' scale to determine the validity and reliability in Turkey. A total of 142 nurses participated in the sampling and 91.5% of them were women. Education level is higher at undergraduate level. The working year is predominantly between 6-10 years. 88% of the participants work day and night shifts. The average weekly working time is 40 hours and is 33.8%. The standard deviation of the Alarm Fatigue Scale was determined to be 22.2 ± 6.8. The language validity and scope validity of the study were primarily performed. Lawshe technique was applied for scope validity, approval was obtained from 13 experts and Scope validity index was found to be 0.57. Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) analysis was used to determine whether the sample size of the data set was appropriate and Barlett's Test of Sphericity test was used to determine the sample size. KMO value was found to be 0.82. Standardized Root Mean Square Residual (SRMR), the Comparative Fit Index (CFI), and Root Mean Square Error of Approximation (RMSEA & RMSEA CL90) were used to determine confirmatory factor analysis. For internal consistency, Cronbach's alpha coefficient was examined and found to be 0.8. By using this scale which is tried to be translated into Turkish, it will be possible to plan the causes of alarm fatigue of the nurses and the measures that can be taken for alarm fatigue. Alarm Nurses Fatigue Scale is a valid and reliable scale to sample Turkey.