Özel bir temizlik firmasında cilt sorunları sıklığı ve algılanan stres düzeyi ile ilişkisinin incelenmesi
The evaluation of the frequemcy of ski̇n problems and its relati̇on with the level of perceived stress in a pri̇vate
- Tez No: 618249
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NUR BARAN AKSAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dermatoloji, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Halk Sağlığı, Dermatology, Industrial and Industrial Engineering, Public Health
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Temizlik sektöründe çalışan personeller, çalışma alanında yaparken fiziksel ve kimyasal risk etmenlerine maruz kalmaktadırlar. Bu risk etmenlerine karşı önlem alınmadığında sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Kişilerin yaşadığı cilt sorunları ile algılanan stres düzeyi ile ilişkisin incelendiği bu çalışmaya, özel bir temizlik firmasında görev yapan toplam 602 personel gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcıların 327'si (%54,3) erkek, 275'si (%45,7) kadın personelden oluşmaktadır. Katılımcıların yaş ortalaması 39,18±8,30 yıldır. Personellerin %95,7'si temizlik görevlisi olarak çalışırken, %4,3'ünün büro görevlisi olarak çalışmaktadır. Araştırma 1 Nisan – 31 Mayıs 2019 tarihleri arasında yürütülmüş olup, kesitsel - analitik bir araştırmadır. Katılımcıların cilt sorunu yaşama durumlarına göre algılanan stres ve iş stresini anlama düzeyleri anlamlı bir şekilde farklılaşmaktadır (sırasıyla z= -2,048, p=0.041; z= -2,379, p=0.017) ve cilt sorunu yaşayan katılımcıların algılanan stres ve iş stresini anlama düzeyleri, cilt sorunu yaşamayan katılımcıların algılanan stres ve iş stresini anlama düzeylerinden fazladır. Ayrıca katılımcıların cilt sorunu yaşama durumlarına göre, algılanan baş etme ve iş sağlığı ve güvenliği farkındalığı düzeyleri anlamlı bir şekilde farklılaşmamaktadır (sırasıyla z= -,535, p=0.593; z= -,865, p=0.387). Diğer bir ifade ile son 1 yıl içerisinde cilt sorunu yaşama veya yaşamama durumu; katılımcıların algılanan stres ve iş stresini anlama düzeylerini etkilerken, algılana baş etme ve iş sağlığı ve güvenliği farkındalığı düzeyleri etkilememektedir. Cilt sorunlarını azaltıcı yönde alınacak önlem ve tedbirler, meslek hastalıklarının önlenmesinde önemli olduğu kadar, çalışanların algılanan stres düzeylerini azaltıcı ve iş ortamında hissedilen stres algısının azalması konusunda olumlu etkileri olacaktır.
Özet (Çeviri)
Personnel working in the cleaning sector are exposed to physical and chemical risk factors in the workplace. Health measures arise when measures are not taken against these risk factors. A Toplam of 602 personnel working in a private cleaning company participated voluntarily in this study, which examined the relationship between skin problems and perceived stress levels. 327 (54.3%) of the participants were male and 275 (45.7%) were female. The mean age of the participants was 39.18 ± 8.30 years. While 95.7% of the personnel work as cleaning staff, 4.3% of them work as office worker. The research was conducted between April 1 and May 31, 2019 and is a cross-analytical study. Perceived stress and job stress levels differ significantly (p = 0.041; p = 0.041; z = -2.379, p = 0.017) and perceived stress and job stress levels of the participants with skin problems, respectively. the perceived stress and work stress levels of participants who do not have skin problems are higher than the level of understanding. In addition, perceived coping and occupational health and safety awareness levels did not differ significantly according to the participants' skin problems (z = -, 535, p = 0.593; z = -, 865, p = 0.387, respectively). In other words, in case of having skin problems in the last 1 year or not; While the participants' perceived stress and work stress levels of understanding, coping with perceived and occupational health and safety awareness levels do not. Measures and measures to reduce skin problems are important in preventing occupational diseases, as well as reducing the perceived stress levels of employees and reducing the perception of stress in the work environment.