Yaşlılarda tekli ve ikili görev eğitiminin yürüyüş, denge ve fonksiyonel mobiliteye etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of single and dual task training on gait, balance and functional mobility in the elderly: Randomized controlled study
- Tez No: 618276
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT EREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Yaşlanmanın fizyolojik etkileri, normal yürüyüşün sapmasına, dengenin sürdürülmesinde zorluklara ve sonuçta mobilite kısıtlılıklarına yol açmaktadır. Yürüme ve denge, hem duyu-motor hem de bilişsel sistemlerin iş birliğini gerektiren karmaşık görevlerdir. İkili görev eğitimi, konvansiyonel fizyoterapi yaklaşımlarından farklı olarak hem motor performansı hem de bilişsel performansı aynı anda geliştirmeyi hedeflemektedir. Çalışmanın amacı sağlıklı yaşlılarda ikili ve tekli görev eğitiminin yürüme performansı, denge becerileri ve fonksiyonel mobiliteye etkilerini değerlendirmektir. Çalışmaya Afyonkarahisar ve Antalya il merkezinden 25 yaşlı birey katıldı. Katılımcılar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Bir gruba tekli görev eğitimi, diğer gruba ikili görev eğitimi verildi. Çalışmada katılımcıların eğitim öncesi ve sonrası bilişsel, yürüme, denge ve mobilite performansları değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The physiological effects of aging lead to deviations of normal gait, difficulties in maintaining balance, and consequently mobility limitations. Gait and balance are complex tasks that require the collaboration of both the sensory-motor and cognitive systems. Unlike conventional physiotherapy approaches, dual task training aims to improve both motor and cognitive performance at the same time. The aim of this study was to evaluate the effects of dual and single task training on gait performance, balance skills and functional mobility in healthy elderly. Twenty-five elderly individuals from Afyonkarahisar and Antalya city center participated in the study. The participants were randomly divided into two groups. One group received single task training and the other group received dual task training. Cognitive, gait, balance and mobility performances of the participants were evaluated before and after training.