Hemodiyaliz tedavisi alan hastaların öz yeterlik düzeyleri ve sıvı kontrolüne uyumlarının değerlendirilmesi
The self-efficacy levels of the hemodialysis patients and evaluating their compliance to fluid control
  1. Tez No: 618299
  2. Yazar: HATİCE BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELANUR YILMAZ KARABULUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu araştırma, hemodiyaliz tedavisi alan hastaların öz yeterlik düzeylerini ve sıvı kontrolüne uyumlarını belirlemek, etkileyen faktörleri değerlendirmek ve aralarındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı olarak yapılan araştırmanın evrenini, Ocak-Temmuz 2015 tarihleri arasında Erzurum il merkezinde bulunan iki diyaliz ünitesinde hemodiyaliz tedavisi alan 270 hasta oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan 232 hasta oluşturmuştur. Araştırma verileri Soru Formu, Sıvı Kontrol Ölçeği ve Genel Öz Yeterlik Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde frekans, yüzde, t testi, ANOVA ve korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Bulgular: Hastaların genel öz yeterlik puan ortalamasının 27.57±9.46, sıvı kontrol ölçeğinin genel puan ortalamasının 53.65±6.20, bilgi puan ortalamasının 18,75±2.23, davranış puan ortalamasının 24.16±4.34 ve tutum puan ortalamasının 10.73±3.01 olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the factors affecting the self-efficacy of the hemodialysis patients and their compliance to fluid control, and to examine the relationship between them. Material and method: The populations of this study were 270 patients received Hemodialysis (HD) treatment at two dialysis units in central Erzurum from January to July 2015. The sample of the study consisted of 232 patients who met the inclusion criteria. Questionnaire, Fluid Control Scale and General Self-Efficacy Scale were used as data collection tools. Frequency, percentage, t test, ANOVA, and correlation analysis were employed in data analysis. Results: It was found that the general self-efficacy mean score of the patients was 27.57 ± 9.46, the mean score of the fluid control scale was 53.65 ± 6.20, the mean score of information was 18.75 ± 2.23, the mean score of the behavior was 24.16 ± 4.34, and the mean score of the attitude sub-scale was 10.73 ± 3.01.