Antalya ili kamu hastaneleri acil servis başvurularının değerlendirilmesi
Evaluation of Emergency Department Visitsto Governmental Hospitalsin
  1. Tez No: 618303
  2. Yazar: MUSA KÜÇÜKKAPDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRAY ÇETE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Antalya İli Kamu Hastaneleri Acil Servis Başvurularının Değerlendirilmesi Giriş ve Amaç: Acil servis kalabalıklaşması hasta sağlığına olumsuz etkileri olan evrensel bir problemdir. Ülkemizde acil servis başvuru sayıları, acil sağlık hizmetlerinin etkin ve kaliteli yürütülebilmesi için olması gerekenin çok üzerindedir. Bu çalışmanın amacı Antalya il merkezindeki dört büyük kamu hastanesinin acil servis başvuru sayılarının ve bu başvuruların sonuçlanma şeklinin karşılaştırılması ile acil servislerin ve sağlık sisteminin daha iyi işleyebilmesi için bilgi edinmektir. Materyal ve Metod: 01 Ocak 2019 - 30 Haziran 2019 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi, SBÜ Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Antalya Kepez Devlet Hastanesi, Antalya Atatürk Devlet Hastanesi Acil Servisine başvuran tüm hastalar ile çok merkezli, geriye dönük, gözlemsel b ir çalışma olarak yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya 820562 hasta alındı. Yaş ortalaması 31.7±21.1 idi. Cinsiyet dağılımı 414561 (%50.5) erkek ve 406001 (%49.5) kadın şeklinde olmuştur. En fazla başvuru SBÜ Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne (%45.6) yapılırken en az hasta başvurusu Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne (%8.6) yapılmıştır. En çok başvuru Ocak ayında (%19.6) en az başvuru Şubat ayında (%13.8) yapılmıştır. Günlük hasta sayısı ortalaması hafta içi günler için 4378±505, hafta sonu ve tatil günleri için 4861±684 olarak bulundu. En çok ambulans kabulü yapan merkez Kepez Devlet Hastanesi'dir (%27.5). Sonuç: Tatil günlerinde günlük hasta ortalaması hafta içi günlere göre daha fazladır. Kış aylarının hasta sayıları üzerine etkisi yoktur. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Acil Servis başvuru sayıları diğer merkezlere göre düşüktür fakat kırmızı alan hastası oranı, yatış ve hastane dışı sevk oranlarının hepsi tek tek diğer hastanelerle karşılaştırıldığında yüksektir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Emergency department crowding is a universal problem with negative effects on patient health. The number of emergency department visits in our country is much higher than it should be for effective and high quality emergency care. The aim of this study is to compare the number of emergency visits of four big hospitals in the city center of Antalya and gather data for better emergency health care. Material and Methods: We conducted as a multi-center, retrospective, observational study with all patients who presented to Akdeniz University Hospital, SBU Antalya Training and Research Hospital, Antalya Kepez State Hospital, Antalya Atatürk State Hospital between 01 January 2019 and 30 June 2019. Results: A total of 820562 patients were included in the study. The average age was 31.7±21.1 years. The gender distribution was 414561 (50.5%) male and 406001 (49.5%) female. While the most visits were made to SBU Antalya Training and Research Hospital (45.6%), the least patient visits were made to Akdeniz University Hospital (8.6%). Most visits were made in January (19.6%), and least visits were made in February (13.8%). The average number of patients per day was 4378±505 for weekdays and 4861±684 for weekends and holidays. Kepez State Hospital was the center that accepted the most ambulance entrances (27.5%). Conclusion: The average number of patients on holidays is higher than weekdays. Winter months have no effect on the number of patients. The number of emergency department visits to Akdeniz University Hospital is lower than the other centers, but the severity of patients, the rate of hospitalization and transfer to another hospital is higher compared to the other hospitals.