Postpartum kan kaybı uterin arter doppler analizi ile öngörülebilir mi?
Can postpartum blood loss be predicted via uterine artery doppler analysis?
- Tez No: 618302
- Danışmanlar: PROF. DR. MERİH BAYRAM
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Perinatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Postpartum kanama maternal mortalitenin en önemli nedenlerinden biridir. Bu çalışmada postpartum erken dönemde uterin arter doppler indekslerine bakarak Hb düşüşünü öngörmeye etmeye çalıştık. Yöntem: Prospektif kohort çalışması olarak dizayn edildi. 01/09/2018-01/09/2019 tarihleri arası Gazi Üniversitesi Hastanesine normal vajinal doğum için başvuran ve risk faktörü bulunmayan gebeler dahil edildi. Bulgular: Çalışmaya 85 hasta dahil edildi. Doğumdaki ortalama yaş 28,4 ± 4,6. Doğumdaki gestasyonel yaş ortalaması 38,83 ± 1,21 hafta, doğumdan hemen sonraki ortalama uterusu uzunluğu 150,18 ± 107,85 mm, ön-arka çap 90,88 ± 8,34 mm, transvers çap 102,64 ± 12,73 mm, uterusu hacmi 1381 ± 685 cm3, sağ uterin arter PI 1,09 ± 0,45, sol uterin arter 1,03 ± 0,39, ortalama uterin arter PI 1,06 ± 0,35, doğumun birinci evresi 279,66 ± 179,16 dakika, doğumun ikinci evresi 33,48 ± 26,78 dakika, doğumun üçüncü evresi 5,74 ± 3,02 dakika. Ortalama doğum kilosu 3212,14 ± 409,8 gr, doğum öncesi Hb 11,95 ± 1,22 g/dL, 4. Saat 11,28 ± 1,39 g/dL, 24. Saat 10,53 ± 1,62 g/dL. Hb, Htc, WBC ve PLT'nin diğer değişimleri ile Ortalama Uterin Arter S/D, RI ve PI değerleri arasında anlamlı bir korelasyon yoktur. Uterus Volume ile Ortalama Uterin Arter S/D, PI ve RI arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki yoktur. Benzer şekilde Uterus volüme ile Hb, Htc, WBC ve PLT farkları arasında da anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Primigravid ve multigravid diye ayırdığımızda Ortalama Uterin Arter PI ortanca değerleri gruplara göre farklılık göstermemektedir Sonuç: Bu çalışmaya göre olası hemoglobin düşüşü ile uterin arterdeki direnç arasında herhangi bir korelasyon saptanmadı. Aynı zamanda etki edebilecek diğer faktörler de değerlendirildi (uterusu boyutları, gravida, parite, eylem başlama şekline göre, membran rüptürü olup olmaması, doğum süreleri, doğum sırasındaki laserasyonlar, epizyotomi ve doğum kilosu) ve herhangi bir korelasyon saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: Postpartum bleeding is one of the most important causes of maternal mortality. In this study, we tried to predict Hb decrease by looking at uterine artery doppler indices in the early postpartum period. Method: It was designed as a prospective cohort study. Pregnant women who applied to Gazi University Hospital for normal vaginal delivery between 01/09 / 2018-01 / 09/2019 were included, and no risk factors were included. Results: 85 patients were included in the study. The average age at birth is 28.4 ± 4.6. Average gestational age at birth is 38.83 ± 1.21 weeks, postpartum average uterus length 150.18 ± 107.85 mm, anterior-posterior diameter 90.88 ± 8.34 mm, transverse diameter 102.64 ± 12.73 mm, uterine volume 1381 ± 685 cm3, right uterine artery PI 1.09 ± 0.45, left uterine artery 1.03 ± 0.39, mean uterine artery PI 1.06 ± 0.35, first stage of birth 279.66 ± 179.16 minutes The second stage of birth is 33.48 ± 26.78 minutes, the third stage of birth is 5.74 ± 3.02 minutes. Average birth weight 3212.14 ± 409.8 g, prenatal Hb 11.95 ± 1.22 g / dL, 4th Hour 11.28 ± 1.39 g / dL, 24th Hour 10.53 ± 1.62 g / dL. There is no significant correlation between Hb, Htc, WBC, and other changes of PLT and Mean Uterine Artery S / D, RI, and PI values . There is no statistically significant relationship between Uterus Volume and Mean Uterine Artery S / D, PI, and RI. Similarly, there was no significant relationship between Uterus volume and Hb, Htc, WBC, and PLT differences. When we divide primigravid and multigravid, the mean Uterine Artery PI median values do not differ according to the groups. Conclusion: According to this study, there was no correlation between possible hemoglobin decrease and resistance in the uterine artery. At the same time, other factors that may affect were evaluated (uterus dimensions, gravida, parity, whether there was membrane rupture, delivery times, lacerations during delivery, episiotomy, and birth weight) and no correlation was found.