Adana ilinde açıkta domates üretiminde kimyasal girdi kullanımına ilişkin enerji tüketimi ve sera gazı salımları üzerine bir araştırma
A research on energy consumption and greenhouse gas emissions for use of outdoor tomatoes in Adana province
  1. Tez No: 618319
  2. Yazar: KAZIM TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Ziraat, Energy, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, Adana ilinde, açık tarla koşullarında sofralık domates üretiminde, birim üretim alanı (ha) için doğrudan kullanılan kimyasal girdiler dikkate alınarak; enerji kullanımı ve eşdeğer karbondioksit salımlarının (CO2-eş) belirlenmesi amaçlanmıştır.Açıkta sofralık domates üretiminde alet ve makina kullanımı nedeniyle toplam 9260,16 MJ/ha Dizel yakıtenerjisi ve 1,57 MJ/ha motor yağıenerjisi tüketilmektedir.BBÜ kullanımına ilişkin toplam 2042,92 MJ/ha enerji tüketilmektedir.BBÜ kullanımına ilişkin toplam 491,9 kgCO2-eş/ha değerinde CO2-eş salımı gerçekleşmektedir.BKÜ kullanımına ilişkin toplam 2125,5 MJ/ha enerji tüketilmekte ve toplam 66,6 kgCO2/ha değerinde CO2 salımı gerçekleşmektedir. Açıkta domates üretiminde 1 kg taze domates üretmek için; 2,625 g PÜ, 4,731 g BBÜ ve 0,150 g BKÜ olmak üzere, toplam 7,506 g kimyasal girdi kullanılmaktadır. 1 kg taze domates üretmek için; PÜ tüketimi sonucunda 8,568 kgCO2, BBÜ kullanımı sonucunda 6,149 kgCO2-eş ve BKÜ kullanımı sonucunda 0,833 kgCO2 salımı gerçekleşmektedir. Adana ilinde açıkta 1 kg taze domates üretiminde, toplam kimyasal girdi kullanımı sonucunda, 15,55 gCO2 salımı gerçekleşmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, taking into account the chemical inputs directly used for unit production area (ha) in table tomato production in open field conditions in Adana province; energy use and equivalent carbon dioxide emissions (CO2-eq). A total of 9261.73 MJ/ha of petroleum products (PU) energy is consumed due to the use of tools and machinery for table tomato production. A total of 2042.92 MJ/ha energy is consumed for the use of plant nutrition products (BBU). A total of 491.9 kgCO2-eq/ha CO2-eq emission related to BBU use is realized. A total of 2125.5 MJ/ha of energy is consumed for the use of plant protection products (BKU) and a total of 66.6 kgCO2/ha of CO2 is emitted. A total of 7.506 g of chemical inputs are used, including 2.625 g PU, 4.731 g BBU and 0.150 g BKU to produce 1 kg of fresh tomatoes in open tomato production. As a result of PU, BBU and BKU consumption to produce 1 kg of fresh tomatoes, 8.568 kgCO2, 6.149 kgCO2-eq and 0.833 kgCO2 are released respectively. In Adana, 1 kg of fresh tomatoes in the open, 15.55 gCO2 is emitted as a result of total chemical input usage.