Acil servise üst gastrointestinal sistem kanamaları ile başvuran hastalarda vena kava inferior ve aort çapının ultrasonografi ile görüntülenmesinin yatış, taburculuk ve morbidite üzerine etkilerinin araştırılması
Researching the effects of visualization of vena cava inferior and aortic diameter by ultrasound on hospitalization, discharge and morbiity in patients admitted to the emergency department with upper gastrointestinal hemorrhage
  1. Tez No: 618325
  2. Yazar: MUHAMMED SALTUK DENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Gastrointestinal sistem (GİS) kanamaları yüksek mortalite, morbidite ve yatış maliyeti nedeniyle acil servis başvurularında kritik öneme sahip olmakla birlikte en sık üst GİS kanamaları görülür. Acil servise üst GİS kanama ile başvuran hastaların transfüzyon ihtiyacı, yatış ve taburculuk sürelerini saptamak için kullanılan altın standart bir skala ve/veya tetkik bulunmadığından ultrasonografi (USG) uygulaması, hızlı ve invaziv olmayan bir yöntem olarak kullanılabilir. Bu sebeple çalışmamızda üst GİS kanama ile başvuran hastalarda, vena kava inferior (VKİ) ve aort çapının USG ile görüntülenmesinin yatış, taburculuk, morbidite ve mortalite üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Yöntem: Çalışmaya 01/02/2019 ile 01/10/2019 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi acil servisine başvuran 18 yaş üstü üst GİS kanamaya sahip 45 hasta ve kontrol grubu olarak hipovolemi görülmeyen 45 gönüllü dahil edildi. Hastaların VKİ ve aort çapları USG kullanılarak prospektif olarak kayıt edildi. Bulgular: Hasta grubunun yaş ortalaması 67±19 iken, kontrol grubunun 74±9 olarak hesaplanmıştır. Kontrol grubu ve hasta grubu VKİ ekspiryum çapı, inspiryum çapı ve VKİ kollaps indeksi ortalama değerleri sırası ile 18,47±2,5 mm 15,2±2,4 mm ve 0,18±0,06; 15,56±3,6 mm, 13,2±3 mm ve 0,15±0,12 olarak bulunmuştur. Kontrol grubu ve hasta grubu aort suprarenal çapı ve infrarenal çapı ortalama değerleri sırası ile 24,3±2,2 mm ve 21,7±2,3 mm; 19,0±3,6 mm, 17,0±3,4 mm bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: Gastrointestinal system (GIS) bleeding is critical in emergency department admissions due to high mortality, morbidity, and hospitalization costs. Upper GİS bleeding is the most common type. Ultrasonography (USG) can be utilized as a rapid and noninvasive method in patients admitted to the emergency department due to upper GIS bleeding. We aimed to investigate the impact of ultrasonographic examination of the calibers of vena cava inferior (VCI) and aorta on hospital admissions, discharge from hospital, and morbidity and mortality in patients with upper GIS bleeding. Materials and Methods: Forty-five patients older than 18 years old, who were admitted to the emergency department of Ankara Şehir Hastanesi due to upper GIS bleeding from 01/02/2019 to 01/10/2019, were included in study as control group with 45 volunteers without hypovolaemia. The diameters of VCI and aorta were measured with USG and recorded prospectively. Results: The mean age was 67±19 years in patient group and it was 74±9 in control group. The mean values of the expiratory diameter, inspiratory diameter, and VCI collapsibility index in control and patient group were 18.47±2.5 mm, 15.2±2.4 mm, 0.18±0.06 mm; 15.56±3.6 mm, 13.2±3 mm, 0.15±0.12 respectively. The mean values of the suprarenal and infrarenal diameters of aorta in control and patient group were 24.3±2.2 mm, 21.7±2.3 mm; 19.0±3.6 mm, 17.0±3.4 mm, respectively.