Primigravida gebelere motivasyonel görüşme yöntemi ile verilen pelvik taban kas eğitiminin gebelikte ve postpartum dönemde üriner inkontinansa etkisi
The effect of pelvic floor muscle training given to pregnancy with motivational interview method in pregnancy and postpartum period on urinary incontinence
  1. Tez No: 845006
  2. Yazar: MANOLYA PARLAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK BİLGİÇ, DOÇ. DR. ÖZGE ÇELİKER TOSUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada amaç, primigravida gebelere motivasyonel görüşme yöntemi (MG) ile verilen pelvik taban kas eğitiminin gebelikte ve postpartum dönemde üriner inkontinansa (Üİ) etkisini incelemektir. Randomize kontrollü tipteki çalışmaya örnekleme dahil etme kriterlerini sağlayan deney (n=22) ve kontrol (n=19) grubu olmak üzere toplam 41 primigravida gebe dahil edilmiştir. Çalışmada tanımlayıcı veri formu, Bristol Kadın Alt Üriner Yol Semptomları Ölçeği (Bristol Female Lower Urinary Tract Symptoms) (BFLUTS), BROOME Pelvik Taban Kas Egzersizi (PTKE) Öz-etkililik Ölçeği, üriner günlük, ped testi, yüzeyel elektromyografi (EMG) ve transperineal ultrasonografi (USG) kullanılmıştır. Deney grubuna MG yöntemi ile pelvik taban kas eğitimi verilerek 20., 28. 36. gebelik haftaları ile postpartum 6.haftada tekrarlı ölçümler yapılmıştır. MG yöntemi ile verilen pelvik taban kas eğitiminin deney grubundaki kadınların 28. ve 36.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of pelvic floor muscle training given to primigravida pregnant women via motivational interviewing method (MG) on urinary incontinence (UI) during pregnancy and the postpartum period. A total of 41 primigravida pregnant women, including the experimental (n=22) and control (n=19) groups, who met the inclusion criteria, were included in the randomized controlled type study. In study, descriptive data form, Bristol Female Lower Urinary Tract Symptoms Scale (BFLUTS), BROOME Pelvic Floor Muscle Exercise (PFME) Self-Efficacy Scale, urinary diary, pad test, superficial electromyography (EMG) and transperineal ultrasonography (USG) was used. Pelvic floor muscle training was given to the experimental group with the MG method, and repeated measurements were made at the 20th, 28th, 36th weeks of pregnancy and the 6th postpartum week.