İstanbul kenti tema parklarının peyzaj planlama ve tasarım kriterleri kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of İstanbul cities theme parks in scope of landscape planning and designing criterias
  1. Tez No: 618457
  2. Yazar: İREM ERBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜKERREM ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Gelişen dünya teknolojisinde, insanların boş zamanlarını değerlendirme istekleri, tema park sektörünün gelişmesini sağlamıştır. Kuruldukları ülkenin ekonomisine katkı sağlayan tema parkları, taleplerin değişmesi doğrultusunda gelişmiş, farklı konu ve amaçlarla tasarlanmaya başlanmışlardır. Tema parkları yaratılırken özellikle ziyaretçilerin tepkileri ve çevre faktörleri de göz önünde bulundurularak, zaman içinde her bir tema park için farklı planlama ve tasarım kriterleri ortaya çıkmıştır. Bunun yanında, peyzaj çalışmalarında, tasarlanacak alan için yaratılacak mekânsal kompozisyon, evrensel planlama ve tasarım ilkeleri kapsamında ortaya konulmaktadır. Bu araştırmanın amacı; İstanbul metropol kenti bünyesinde bulunan tema parklarının peyzaj planlama ve tasarım kriterleri kapsamında her birinin kendi içinde değerlendirilmesi, elde edilen bulgular doğrultusunda, gelişimlerini ve sürdürülebilirliklerini sağlayabilmeleri - arttırabilmeleri için, ne tür yeniliklerin bünyelerine dahil edilmesi gerekebileceği üzerine önerilerde bulunulmasıdır. Araştırma kapsamında, peyzaj planlama ve tasarım kriterleri hakkında bilgi verilerek, tema park kapsamı ve sınıflandırmasına değinilmiş olup, uluslararası örnekler verilmiştir. İstanbul metropol kentinde bulunan tema parklar peyzaj planlama ve tasarım kriterleri kapsamında incelenip değerlendirilerek, gelişimlerine katkı sağlayabilecek öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In developing word technology, the development of theme parkindustry has provided by the deires of the people. Theme parks, which contribute to the economy of the country in which they were established, have been developed in accordance with the changing demands and have been designed with different subjects and purposes. As the theme parks were created, different planning and design criteria for each theme park have emerged over time, especially considering the reactions of visitors and environmental factors. In addition, the spatial composition to be created for the area to be designed in landscape studies is put forward within the scope of universal planning and design principles. The purpose of this research; Evaluation of each of the theme parks within the metropolitan city of Istanbul within the scope of landscape planning and design criterias. According to the findings obtained, it includes recommendations on what kind of innovations should be included in order to ensure their development and sustainability. Within the scope of the research, information about landscape planning and design criteria was given, theme park scope and classification was mentioned and international examples were given. Theme parks in Istanbul metropolitan city were examined and evaluated within the scope of landscape planning and design criteria and suggestions were made to contribute to their development.