Müzisyenlerin karşılaşabileceği sağlık sorunları belirtileri ve tedavisinin gitaristler bağlamında incelenmesi
Investigation of health problems symptoms and treatment that musicians can experience in the context of guitarists
  1. Tez No: 618550
  2. Yazar: TUĞSAN ÇAĞATAY ÇAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLDENİZ EKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Müzik, Public Health, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Musikisi Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Müzisyenlerin hayatı boyunca yaşadıkları ve yaşayabilecekleri sağlık sorunlarına yakından dikkat çekmek, bu durumun önemini ve neler yapılabileceğini anlamak ve anlatmak gerekmektedir. Çünkü müzisyenler de diğer çalışan veya sporcu insanlar kadar enerji ve efor sarf etmekte ve yaptıkları iş vücutlarını dışarıdan bir çok insan için öyle görünmese de çok yormakta ve hatta sağlığından ve hatta mesleğinden edebilmektedir. Bir enstrümanist ve müzisyenin hayatında yalnızca notalar, nota çalışması, iyi çalma kabiliyeti yoktur. Bunları sağlıklı bir şekilde başarabilmesi, vücudunun ve psikolojik yapısının ne kadar sağlam olduğuyla doğru orantılıdır. İnsanın sağlığı ne kadar iyi olursa yaptığı işi bir o kadar daha iyi yapar ancak sağlığı kötü olduğunda verimi düşer. Çalışmalar veya performanslarına başlamadan önce ve hatta genel hayatında bir takım çok yormayan ve sağlık açısından iyi olan egzersizler antrenmanlar yapmak zor olmayacaktır. Vücudu ısıtmayı öğrenmek, hangi uzvunu nasıl esneteceğini bilmek ve ardından kendi vücudunu çözerek çalışmalarını nasıl ve ne sıklıkla yapacağını anlamak başlıca görev olmalıdır. Bu egzersizler aslında her insanın günlük hayatında zinde kalması ve vücudunu her an her harekete açık tutması açısından da gereklidir. Açma-germe-esneme-gevşeme hareketlerinin nasıl yapıldığı ve ne sıklıkla yapılması gerektiği birçok kaynakta mevcuttur. Bu çalışmalar ve önemi kavranmayıp uygulanmadığında ortaya birçok müzisyenin yaşadığı, konu içerisinde de anlatılan ve uzun süreli olabilen sakatlıklar meydana gelmektedir. Bu sakatlıklar bazen geçici olabilse de, önemsenmediğinde kalıcı hasarlara sebep olabilmektedir. Bu tip sakatlanmaların yaşanmaması ve hatta bir sigortaları olmayan ve her şeyleri uzuvları olan müzisyenlerin kendini ve bedenini çözüp nasıl yeteri kadar güçlü ve esnek hale getirmeleri gerektiğini öğrenmeleri gerekmektedir. Bu konuda birçok çalışma ve eğitim yapılabilir. Öncelikle müzik eğitimi verilen tüm kurum ve kuruluşlarda müzisyen sağlığının önemi anlatılmalı ve gerekli temel eğitimler verilebilmelidir. Üniversitelerde ve güzel sanatlarla alakalı diğer kuruluşlarda ders müfredatlarına yerleştirilmeli, seminerler verilebilmelidir. Bu tez çalışmasında tüm bu hastalıklar, tedavileri ve önlemleri hakkında bilgi verilmektedir. Anahtar kelimeler; müzisyen, sağlık, eğitim, tedavi, egzersiz
Özet (Çeviri)
It is necessary to draw close attention to the health problems that musicians live and can live in, to understand the importance of this situation and what can be done. Because musicians are as much energy and effort as the other employees or athletes, and they do not look so much for the outside of their work bodies, but they are also very busy with their health and even their profession. In the life of an instrumentist and musician, there are only notes, notes, good playing skills. The ability to achieve them in a healthy way is directly proportional the strength of the body and its psychological structure. The better a person's health, the better he does his job, but the better his health, the worse the yield. It will not be difficult to practice training exercises that are not so exhausting and healthier than before starting their studies or performances and even in their general life. It should be the main task to learn how to heat the body, to know which limb to stretch and then to figure out how and how to work by solving its own body. These exercises are actually necessary for every person to remain fit in his daily life and keep his body open to action at any time. There are many sources on how to perform the opening-stretching-flexing-relaxation movements and how often they should be done. When these studies and their importance is not understood and practiced, many musicians live and disabilities occur in the subject which can be long term. Although these injuries can sometimes be temporary, they can cause permanent damage when ignored. This type of injury is not experienced and even without the insurance of the musicians who have everything and limbs to solve the body and how to make it strong and flexible enough to learn. Many studies and training can be done on this subject. First of all, the importance of musician health should be explained in all institutions and institutions that have music education and basic training should be provided. In universities and other institutions related to fine arts, they should be placed in the curriculum and given seminars. In this thesis, information is given about all these diseases, treatments and precautions. Keywords; musician, health, education, treatment, exercise