Müzisyenlerin kişilik özellikleri, konser kaygıları ve aralarındaki ilişkinin incelenmesi
The personality characteristics and performance anxiety of musicians and investigation of relationship between these two variables
  1. Tez No: 67144
  2. Yazar: JALE TATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDİP GÜNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
164 BÖLÜM V: ÖZET, YARGI VE ÖNERİLER 5.1. Özet Araştırmanın amacı, müzisyenlerin kişilik özelliklerini ve kaygı seviyelerini belirlemek ve gerek bu iki değişkenin birbiriyle gerekse diğer farklı değişkenlerle (cinsiyet, okul, çalışma alanı v.b.) olan ilişkilerim ortaya çıkarmaktır. Bu genel amacı gerçekleştirmek için aşağıdaki sorulara cevaplar aranmıştır. Bu problemler şunlardır: (1) Müzisyenlerin kişilik özellikleri nasıldır?, (2) ACL Türk norm grubu ile müzisyenler arasında kişilik özellikleri farklılık gösteriyor mu?, (3) Müzisyenlerin kişilik özellikleri cinsiyetleri açısından farklılık gösteriyor mu?, (4) Mesleki müzik eğitimi öğrencileri ile profesyonel müzisyenler arasında kişilik özellikleri farklılık gösteriyor mu?, (5) Mesleki müzik eğitimi öğrencilerinin kişilik özellikleri devam ettikleri okullar açısından farklılık gösteriyor mu?, (6) Profesyonel müzisyenlerin kişilik özellikleri çalışma alanları açısından farklılık gösteriyor mu?, (7) Müzisyenlerin durumluk ve sürekli kaygılan cinsiyetleri açısından farklılık gösteriyor mu?, (8) Mesleki müzik eğitimi öğrencilerinin durumluk ve sürekli kaygı seviyeleri devam ettikleri okullar açısından farklılık gösteriyor mu?, (9) Profesyonel müzisyenlerin durumluk ve sürekli kaygılan çalışma alanlan açısından farklılık gösteriyor mu?, (10) Mesleki müzik eğitimi öğrencileri ile profesyonel müzisyenler arasında durumluk kaygı seviyeleri farklılık gösteriyor mu?, (11) Müzisyenlerin kişilik özellikleri ile durumluk ve sürekli kaygı seviyeleri arasında ilişki var mıdır? Araştırmanın evrenini, Türkiye'de bulunan üniversitelerin müzik ile ilgili bölümlerinde lisans öğrenimi gören öğrenciler ile, Türkiye'de çeşitli müzik kurumlannda çalışan müzisyenler oluşturmaktadır. Araştırmanın165 örnekleri grubu ise, İstanbul ili içinde bulunan üniversitelerin müzik ile ilgili bölümlerinde lisans öğrenimi gören öğrenciler ile İstanbul ili içinde bulunan müzik kurumlarında çalışan müzisyenlerdir. Araştırmanın örnekleri 235'i mesleki müzik eğitimi öğrencisi, 167si profesyonel müzisyen olmak üzere toplam 402 müzisyenden oluşmuştur. Araştırmanın problemlerine cevap bulmak amacıyla bazı veri toplama araçlarından yararlanılmıştır. Müzisyenlerin kişilik özelliklerini ölçmek için ACL (Adjective Check List-Sıfat Listesi) (Savran,1993), kaygı seviyelerini ölçmek için ise Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği (Öner, Le Compte,1985) kullanılmıştır. Veri toplama araçlarıyla toplanan veriler belirlenen problemlere göre istatistiksel değerlendirmelere tabi tutulmuşlardır. Problemleri analiz etmek amacıyla frekans ve yüzdelik hesaplamalar, ilişkisel çözümlemelerde ise tek boyutlu varyans analizi,“t”testi ve korelasyon teknikleri laül anılmıştır. Araştırmada müzisyenlerin kişilik özellikleri; müzik öğrencileri, profesyonel müzisyenler ve bu iki grubun tümü açısından ele alınarak belirlenmiştir. Buna göre müzik öğrencileri; hayalci, değişken, içedönük, isyankar, uyumsuz, estetik izlenimlerden zevk alan, içlerinden geldiği gibi davranan, kendilerini daha az baskı allında tutan, yüksek ideallere sahip, yaratıcı yetenekleri olan, eleştirici, bağımsız, duygusal, kaygılı, ürkek ve çelişkili bir kişilik yapışma sahiptirler. Profesyonel müzisyenler; toplum değerlerine sahip, yüksek idealleri olan, çalışkan, planlı, kendine güvenen, hassas bir iç dünyaya sahip, duyarlı bir kişilik yapısı sergilerler. İki gruba ortak olarak bakıldığında, değişiklik ihtiyacı ve yaratıcı özellikler göze çarpmaktadır. Ancak bu özellikler öğrencilerde çok daha belirgindir. Araştırmanın 2. probleminde, ACL Türk kız norm grubu ile kız müzisyenlerin kişilik özellikleri arasındaki farklılığı analiz ermek için“t”testi166 yapılmıştır. Buna göre; kız müzisyenler, norm grubuna göre daha hayalci, içedönük, kararlı, sebatkar, değişken, isyankar ve uyumsuzdurlar. Daha az toplum değerlerine sahip, daha zengin bir iç dünyaları ve androjen bir yapılan vardır. ACL Türk erkek norm grubu ile erkek müzisyenlerin kişilik özellikleri arasındaki farklılığı analiz etmek için“t”testi yapılmıştır. Buna göre; erkek müzisyenler, norma göre daha içedönük, duygusal yaratıcı, hayalci, estetik izlenimlere düşkündürler. Toplum değerlerine daha az sahip çıkarlar. Araştırmanın 3. probleminde, müzisyenlerin kişilik özellik! erinin cinsiyetleri açısından farklılık gösterip göstermediğini analiz etmek için“t”testi yapılmıştır. Buna göre, kızlar erkeklere göre, daha dışadönük ve bağımsız olmalarına karşılık, erkekler daha içedönük, yaratıcı, duygusal ve değişiklik ihtiyacına sahiptirler. Araştırmanın 4. probleminde, mesleki müzik eğitimi öğrencileri ile profesyonel müzisyenlerin kişilik özellikleri arasındaki farklılığı analiz etmek için“t”testi yapılmıştır. Buna göre; öğrenciler, profesyonel müzisyenlere göre daha fazla değişiklik ihtiyacına sahip ve daha yaratıcıdırlar. Profesyonel müzisyenlerin süperegolan daha fazla gelişmiştir. Temelde iki grup da zengin bir iç dünya ve hassas bir kişilik yapışma sahiptir. Araştırmanın 5. probleminde, mesleki müzik eğitimi öğrencilerinin kişilik özellilerinin devam ettikleri okullar açısından farklılık gösterip göstermediğini analiz etmek için varyans analizi yapılmıştır. Bu analiz sonucunda anlamlı bir. farklılığın bulunması sebebiyle bu farkı hangi grupların oluşturduğunu tespit ermeye yönelik olarak“t”testi uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre farklılık sadece Mimar Sinan ile Marmara Üniversitesi öğrencileri arasında Gösteriş ve Otokontrol alt ölçeklerinde167 vardır. Diğer okullarda farklılık yoktur. Buna göre; Mimar Sinan Üniversitesi öğrencileri, Marmara Üniversitesi öğrencilerine göre, daha dışadönük, özgüvenli, dikkat çekici, abartılı, zevklerine ve rahatlarına düşkün ve ihtiyaçlarını daha az kontrol altında tutarlar. Araştırmanın 6. probleminde, profesyonel müzisyenlerin kişilik özellikleri, çalışma alanları açısından farklılık gösterip göstermediğini analiz etmek için varyans analizi yapılmıştır. Alanlar arasında farklılığın bulunması sebebiyle“t”testi de uygulanmıştır. Alman sonuçlara göre gruplar arasında başarma, başatlık, sebat, düzen, bağımsızlık, ilgi görme, kendini suçlama, danışmaya hazırlık, özgüven, ideal benlik boyutlarında farklılıklar bulunmuştur. Araştırmanın 7. probleminde, müzisyenlerin durumluk ve sürekli kaygılarının cinsiyetleri açısından farklılık gösterip göstermediğini analiz etmek için“t”testi yapılmıştır. Mesleki müzik eğitimi öğrencilerinin durumluk ve sürekli kaygılan cinsiyetleri açısından farklılık göstermemiştir. Profesyonel müzisyenlerin ise durumluk kaygılan cinsiyetleri açısından farklılık göstermiştir. Buna göre kız profesyonel müzisyenlerin durumluk kaygılan erkeklere oranla istatistiksel açıdan anlamlı bir seviyede daha yüksek bulunmuştur. Ancak profesyonel müzisyenlerin sürekli kaygılan cinsiyetlerine göre bir farklılık göstermemiştir. Araştırmanın 8. probleminde, mesleki müzik eğitimi öğrencilerinin durumluk ve sürekli kaygı seviyelerinin devam ettikleri okullar açısından farklılık gösterip göstermediğini analiz etmek için varyans analizi yapılmıştır. Okullar arasında farklılığın bulunması sebebiyle“t”testi de uygulanmıştır. Marmara Üniversitesi öğrencileri diğer okullara göre en yüksek durumluk kaygı puanlarını almışlardır. Mesleki müzik eğitimi öğrencileri arasmda sürekli kaygı seviyeleri açısından farklılık görülmemiştir.168 Araştırmanın 9. probleminde, profesyonel müzisyenlerin durumluk ve sürekli kaygı seviyelerinin çalışma alanları açısından farklılık gösterip göstermediğini analiz etmek için varyans analizi yapılmıştır. Alanlar arasında farklılığın bulunması sebebiyle“t”testi de uygulanmıştır. Gruplar içinde SOL müzisyenleri en yüksek durumluk kaygı puanını alırlarken, TÜRK müzisyenleri en düşük kaygı puanlarını almışlardır. Sürekli kaygıda ise SOL müzisyenler en düşük sürekli kaygı puanlarını alarak kendileri ile ORK ve TÜRK müzisyenleri arasında farklılık yaratmışlardır. Araştırmanın 10. probleminde, mesleki müzik eğitimi öğrencileri ile profesyonel müzisyenler arasmda durumluk kaygı seviyelerinin farklılık gösterip göstermediğini analiz etmek için“t”testi yapılmıştır. Öğrenciler bütün profesyonel gruplardaki müzisyenlerden yüksek durumluk kaygı puanlan alarak, anlamlı bir farklılık yaratmışlardır. Araştırmanın 11. probleminde, müzisyenlerin kişilik özellikleri ile durumluk ve sürekli kaygı seviyeleri arasındaki ilişkiyi analiz etmek için korelasyon yapılmıştır. Alman sonuçlara göre; müzisyenlerin başarma, başatlık, sebat, düzen, duygulan anlama, şefkat gösterme, yakınlık ihtiyaçlan arttıkça durumluk kaygılan azalmaktadır. Müzisyenler, içedönük bir yapı sergiledikçe, ihtiyaçlarını karşılamalan ertelenmekte ve böylece iç çatışmalan ve sürekli kaygılan artmaktadır. 5.2. Yargı Araştırmada müzisyenlerin kişilik özellikleri; müzik öğrencileri, profesyonel müzisyenler ve bu iki grubun tümü açısından ele alınarak belirlenmiştir. Buna göre müzik öğrencileri; hayalci, değişken, içedönük, isyankar, uyumsuz, estetik izlenimlerden zevk alan, içlerinden geldiği gibi davranan, kendilerini daha az baskı altında tutan, yüksek ideallere sahip,
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was entitled as“The Personality Characteristics and Performance Anxiety of Musicians and Investigation of Relationship Between These Two Variables”. The main aim of this research was to find out the personality characteristics and anxiety levels of musicians. Some other research questions were also examined to find out the possible differences and relationship between these two main variables (personality characteristics and anxiety levels) and other independent variables such as gender, vocational fields of musicians, professionals/nonprofessionals. These research questions are: 1- What are the main personality characteristics of musicians? 2- Are there any differences between the personality characteristics of musicians and the Turkish Norm Sample of ACL (Adjective Check List)? 3- Are there any differences between the personality characteristics of musicians relating to their gender? 4- Are there any differences between the personality characteristics of vocational music education students and professional musicians? 5- Are there any differences between the personality characteristics of vocational music education students relating to their universities? 6- Are there any differences between the personality characteristics of professional musicians relating to their vocational fields? m7- Are there any differences between state and trait anxieties of musicians relating to their gender? 8- Are there any differences between state and trait anxieties of vocational music education students relating to their universities? 9- Are there any differences between state and trait anxieties of professional musicians relating to their vocational fields? 10- Are there any differences between state and trait anxieties of vocational music education students and professional musicians? 11- Is there any relationship between the personality characteristics of musicians and their state and trait anxieties? Undergraduate vocational music education students from universities and musicians working in different fields in Turkey formed the population of the research. The sample of the research was formed by undergraduate vocational music education students from different universities and musicians from different bands and chorus in Ystanbul. The research sample consisted of 402 musicians (235 vocational music education students and 167 professional musicians). Some standardized questionnaires were used to collect data about musicians. The personality characteristics of musicians were measured by ACL (Adjective Check List) which was developed by Gough and Heilbrun in 1965 and revised in 1980 and standardized by Savran (1993) into Turkish. State and trait anxiety of musicians were measured by State and Trait Anxiety Questionnaire which was developed by Spielberger, Gorsuch and Lushene (1970) and standardized by Öner and Le Compte (1985). IVMeans, standard deviations, frequencies and percentages were calculated for variables where needed. T-test and one way ANOVA techniques were used so as to find out answers to research questions. If any differences were found between variables after using one way ANOVA technique, the t-test was used tö find out which groups had made the difference. The personality characteristics of musicians were measured separately as vocational music education students and professional musicians and then in total as musicians. According to the findings of the research vocational music education students were found as, imaginative, introverted, rebellious, creative, independent, emotional, anxious and spontaneous. Professional musicians were found as, conventional, industrious, systematic, self-confident, sensitive. When both groups, vocational music education students and professional musicians, were taken into consideration together two main characteristics come out that these are creativity and need to change. These two personality characteristics are more dominant for vocational music education students. The personality characteristics of male and female musicians were compared to ACL Turkish norm sample. According to the findings of the research female musicians were found to be more imaginative, introverted, perseverant, changeable, rebellious and maladjusted than ACL Turkish female norm sample. Male musicians were found to be more introverted, emotional, creative and imaginative than ACL Turkish male norm sample. The research findings also showed that there were differences between personality characteristics of male and female musicians. According to the findings of the research, female musicians were moreextroverted and independent than male musicians. On the other hand male musicians were found to be more introverted, creative and emotional than female musicians. The research findings showed that there were also some differences between personality characteristics of vocational music education students and professional musicians. The findings pointed out that vocational music education students were more creative and need more change than professional musicians. The research indicated that the professional musicians had also a well developed superego. Although these differences, the research findings showed that both groups had some similarities that they were both creative and have a rich inner world. Some differences were also found between personality characteristics of musicians relating to their vocational fields. State and trait anxieties of musicians were also measured relating to their genders and statuesque (student/professional). In the research no statistical differences were found between state/trait anxieties and gender for vocational music education students. On the other hand some differences were found for professional musicians. Female professional musicians' state anxiety (performance anxiety) were found to be significantly higher than male professional musicians' state anxiety (performance anxiety). Vocational music education students' state anxieties were found to be significantly higher than professional musicians. Pearson correlation technique was used to find out the relationship between personality characteristics of musicians and their state/trait anxieties. According to the findings of the research the musicians who had VIhigher scores on achievement, dominance, endurance, order, intraception, nurturance subscales had lower state anxiety scores. Some recommendations were made for the development of educational and instructional programs for music departments of universities and for further researches. vn