Çocuk televizyon izleme inançları ölçeğinin Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
Turkish validity and reliability study of beliefs about child tv viewing scale
- Tez No: 618569
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA KARDAŞ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmada, Çocuk Televizyon İzleme İnançları Ölçeği'nin Türkçe formunun geçerlilik ve güvenilirliğinin incelenmesi amaçlandı. Metodolojik tipte olan araştırmanın evrenini, Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı, 13 Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı, araştırmanın yapıldığı tarihler arasında sağlık merkezlerine başvuran ve araştırmaya dahil olma kriterlerini taşıyan 3-6 yaş çocuğu olan ebeveynler meydana getirmiştir. Araştırmanın veri toplama aracı olarak,“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Çocuk Televizyon İzleme İnançları Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada ölçeği geliştiren yazardan, etik kuruldan, kurumdan ve katılımcılardan yazılı olarak izin alınmıştır. Ölçeğin dil geçerliliği için uzman görüşlerinden faydalanılmış, yapı geçerliliği için faktör analizi uygulanmıştır. Açıklayıcı faktör analizine göre ölçeğin dört faktörlü bir yapı ortaya çıkardığı ve faktör değerlerinin uygun bir skalada bulunduğu, doğrulayıcı faktör analizine göre ise ölçeğin dört faktörlü yapısının geçerli olduğu ve uyum indekslerinin uygun olduğu bulunmuştur. Cronbach α güvenilirlik katsayısının 0.85 olduğu ve madde toplam puan korelasyon katsayılarının 0.33'ün üzerinde bir değer aldığı tespit edilmiştir. Çocuk Televizyon İzleme İnançları Ölçeği' nin Türkçe formunun kabul edilebilir düzeyde geçerlik-güvenilirlik sonuçlarına sahip olduğu, geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olarak faydalanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the validity and reliability of the Turkish version of“The Beliefs about Child Television Viewing Scale”. The population of this methodological study consisted of parents with children aged 3-6, who were registered in 13 Family Health Centers affiliated with Zonguldak Provincial Directorate of Health, applied between the study dates, and met the inclusion criteria. In the study,“Introductory Information Form”and“The Beliefs about Child Television Viewing Scale”were used as data collection tools. Written permissions was obtained from the author who developed the scale, ethics committee, institutions and participants. Expert opinion was obtained for the language validity of the scale and factor analysis was conducted for construct validity. According to the exploratory factor analysis, it was found that the scale had a four-factor structure and the factor values were in the reference range. According to the confirmatory factor analysis, it was found that the four-factor structure of the scale was valid and the fitindices were eligible. Cronbach's α reliability coefficient was 0.85 and item-total score correlation coefficients were above 0.33. It was determined that the Turkish version of the Beliefs about Child Television Viewing Scale had acceptable validity and reliability results and could be used as a valid and reliable measurement tool.