The Ottoman-Portuguese rivalry and its impact on the Ethio-Eritrea region (16th-17th century)
Etiyopya-Eritre Bölgesi'ndeki Osmanlı-Portekiz rekabeti ve etkisi (16.-17. yüzyıl'da)
- Tez No: 618613
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ÜREKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kuzeydoğu Afrika'nın bir parçası olan Etiyopya-Eritre bölgesi, Kızıldeniz sahili boyunca stratejik konumuna verilen öneminden dolayı rekabetlerin bir senaryo ve sahnesi olmuştur. Ardışık rekabetlerin bir parçası olarak, Osmanlılar ve Portekizliler arasındaki rekabet, bölge ile ilgili araştırmalarda en az üzerinde durulan dönem olduğu için bu çalışmanın konusu olmuştur. Bakışlarını Etyopya-Eritre bölgesine çeviren büyük güçler, bölgenin siyasi, dini ve sosyo-ekonomik dinamiklerinde önemli rol oynadılar. Bu sebeple rekabetleri bölgeye modern çağın perdesini açmıştır. Onların rekabeti, 16. yüzyılın başından 17. yüzyılın ikinci yarısına kadar uzanan dini, jeostratejik ve ticari istekle devam etmiştir. Bu çalışma, küresel bir bakış açısıyla ve Osmanlı Devleti ile Portekiz arasındaki rekabeti bağlamsallaştırmak amacıyla, Osmanlı arşivlerinden, Avrupalı seyahların kitaplarından ve yerel kraliyet kronolojilerinden elde edilen çeşitli birincil kaynakları içermektedir. Küresel perspektif, farklı karşıt güçlerin nesnel olarak ele alınmasını sağlamaktadır. Tarihsel çalışmalar yerel güçleri marjinalleştiren milliyetçi ve“Great Tradition/Büyük gelenek”yaklaşımlarına karşı çıkmaktadır. Mekânsal olarak, Etiyopya-Eritre bölgesi, Osmanlılar ve Portekizlilerin rekabetinde merkezi bir coğrafi alan olduğu için kuzeydoğu Afrika bölgesinden çalışma alanı olarak seçilmiştir. Çalışma, rekabetlerin Etyopya-Eritre bölgesinin siyasal dinamiklerini nasıl şekillendirdiğini ve küresel stratejilerinin bir parçası olarak rekabetin etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çabada, hem küresel hem de bölgesel güçler, rekabet fenomenlerinden yararlandı. Osmanlılar ve Portekizliler, Hint Okyanusu'ndan Akdeniz dünyasına uzanan baharat ticaret yolunun bir parçası olarak etki alanlarını oluşturmak için bölgesel güçlerle ittifak kurdular. Yaklaşık bir asırdır Osmanlıların ve Portekizlilerin aktif varlığı, bölgede derin sosyo-ekonomik, politik, dini etkiler bırakmıştır.
Özet (Çeviri)
The Ethio-Eritrea region, as a part of northeast Africa, has been a scenario of global rivalries attributed to its strategic location along the Red Sea coast. As part of the consecutive rivalries, the competition between the Ottomans and the Portuguese has been a matter of this study as it has been the least studied period in the region. Great powers that put their gaze at the Ethio-Eritrea region played a significant role in the political and socio-economic dynamics of the region and their rivalry opened the curtain of the modern era to the region. Their rivalry stretched from the beginning of the 16th century up to the second half of the 17th century, with religious, geostrategic, and commercial motives. This study comprises various primary sources from the Ottoman archives, European travel books, and local royal chronologies, analyzed through a global perspective. Global perspective allows different opposing powers treated objectively. In this study, various Ottoman archives and local primary sources are utilized in contextualizing the rivalry between the Ottomans and the Portuguese. It opposes nationalistic and 'great tradition' approaches that had marginalized local powers in historical studies. Spatially, the Ethio-Eritrea region is singled out from northeast Africa as an area of study as it was the central ground for the rivalry of big powers. The study intended to answer on how rivalries shape the political dynamics of the Ethio-Eritrea region and scrutinize rivalries' impacts as part of their geopolitical strategy. In this endeavor, both great and regional powers took advantage of the rivalry. The Ottomans and the Portuguese allied with the regional powers to establish their sphere of influence as part of the spice trade route running from the Indian Ocean to the Mediterranean world. The active presence of the Ottomans and the Portuguese for almost a century left deep socio-economic, political, military, and religious impacts on the region.