elektrikli bir taşıt için gösterge paneli tasarımı
Dashboard design of an electrical vehicle
- Tez No: 618731
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ERŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, elektrikli taşıtlar başta olmak üzere taşıt içi donanımların haberleşmesinin sağlandığı uygulama yapılmıştır. Taşıt içi donanımlardan, taşıt hızı, batarya göstergesi ve gösterge paneline bu bilgilerin yansıtılması ile beraber Matlab programında bu sonuçlar karşılaştırılarak geliştirilmesi için hazırlık yapılmıştır. Bu çalışmada elektrikli bir taşıtın simülasyon verilerinin Matlab programı kullanılarak kurulan prototip elektrikli taşıt donanımına uygulanması ve kontrolü gerçekleştirilmiştir. Uygulamanın doğrulanması için araç hızı göstergesi, enerji sarfiyatını gösteren batarya durum göstergesi ve gösterge paneline bu bilgilerin yansıtılması için gerekli elektronik donanımın kurulması ve kurulum aşamaları anlatılmıştır. Kurulan prototipe taşıt şehir çevrimi uygulanmış, sistem çalıştırılmış, elde edilen ölçüm verileri doğrulama amaçlı uygulanan girdi verileri ile aynı ekranda karşılaştırılarak doğrulanmıştır. Yapılan prototipin doğru olarak çalıştığı ve gelecek daha gelişmiş çalışmaların aynı yöntemle yapılabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is made that communication of in-vehicle equipment, especially electric vehicles, is provided. In the Matlab program, these results are compared to the vehicle speed, battery indicator and instrument panel. In this study, the simulation data of an electric vehicle is applied to the prototype electric vehicle equipment installed using Matlab program and its control is realized. In order to verify the application, the vehicle speed indicator, the battery status indicator showing the energy consumption and the installation of the necessary electronic equipment to reflect this information to the instrument panel are explained. Vehicle city cycle was applied to the prototype, the system was started and the measurement data obtained were compared with the input data applied for verification purposes and verified on the same screen. It is concluded that the prototype works correctly and that future more advanced studies can be done with the same method.