İlköğretimde eğitici öğrenci sosyal kol çalışmalarının durumu
The Case of educational and social activities of students in elementary schools
- Tez No: 61879
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
142 ÖZET Eğitici çalışmalar, dersler dışında yapılan bütün faaliyetleri kapsar. Milli bayramlar, belirli gün ve haftaların kutlanması, öğrenci kol etkinlikleri, okul ve sınıf günleri, geziler, tiyatro çalışmaları vb. faaliyetler; eğitici çalışmalar kapsamındadır. Eğitici çalışmaların merkezinde öğrenci kollarının etkinlikleri yer alır. İlköğretim kurumlarında eğitici çalışmalar yönetmelik hükümlerine göre yürütülmektedir. Yönetmelik, eğitici çalışmaları hem ders içi, hem de ders dışı faaliyetler olarak düzenlemesine karşın, haftalık zaman çizelgelerinde, eğitici çalışmalara ders saati ayrılmamıştır. Yönetmeliğe göre, okullarda hangi kolların kurulacağı öğretmenler kuruluna bırakılmıştır, öğrenci kollan, okulun ve çevrenin imkan ve ihtiyaçlarına göre kurulur. Her öğrenci kolunun en az bir rehber öğretmeni vardır. İlköğretim okullarındaki öğrenci kol faaliyetlerinin durumu, öğrenilmeye değer bir alandır. Öğrenci kol etkinlikleri yoluyla.öğrencilerin kazandıkları davranışların düzeyi 50 soru, kolların işleyiş ve imkanları 28 soru, ihtiyaçları 10 soru ile rehber öğretmenlerden öğrenilmeye çalışılmıştır. Sorulara verilen cevapların frekans ve yüzdeleri tablolarda gösterilmiş, yorumlar yapılmıştır. Bağımsız değişkenler, bölüm bütününe uygulanarak değerlendirilmiştir. Kol etkinlikleri, öğrencilerin Türkçe'yi etkili kullanmalarında, çevrenin olumsuzluklarına müdahalede, sanat, kültür ve estetik duyguların gelişiminde etkisizdir. Çalışmalar, öğrencilerin morallerini yükseltecek nitelikte değildir.143 Okullarımızda kol çalışmaları için gerekli tesis ve araçlar bulunmamaktadır. Tüm öğrenciler, kol çalışmaları içine alınamamıştır. Öğretmenler kurulu, kolların tespiti için gerekli çalışmayı yapmamaktadır, öğretmenler, çalışmalara yeterince zaman ayırmamaktadırlar. Okul-aile birliği ile olan ilişkiler zayıftır. Çevrede bulunan park, köprü, sağlık ocağı gibi yerlere yeterince gezi düzenlenmemiştir. Faaliyetlerin yürütülmesinde uzmanlardan yararlanılmamaktadır. Konferans, panel gibi etkinlikler düzenlenmemektedir. Başarılı öğrenci ve öğretmenler ödüllendirilmemektedir. Kol etkinlikleri; öğrencilerin kendilerini tanımaları, sorumluluk bilinci kazanmaları, girişimcilik ve liderlik vasıflarının belirginleşmesi, haksızlığa karşı hak arama yönlü davranışların kazanılmasında etkilidir.
Özet (Çeviri)
144 SUMMARY Educational studies include all activities which ara done outside of lessons. They include national holidays, celebrating of determined days and weeks, student social activities, school anda class days, trips, theatre activities etc. The social activities of the students are concerned as the centre of the educational studies. Educational studies in elementary schools are executed according to the curriculum. Although educational studies are arranged by the curriculum as both class activities and free activities they don't take place in the weekly time table as class hours. Which social activities will be organized left to the choice to the teachers committee in curriculum. Social activities are organized according to the conditions and needs of school and surroundings. Each activity has got at least one guide teacher. The case of socual activities in elementary schools is worth to learn level of. Behaviours which students gained by performing social activities. With fifty questions, processing and possibilities of activities with twenty-eight questions, needs with ten questions were tried to learn from quide teachers. Frequency and percentage of answers were showed with tables and explained (interpreted). Independent (competitive) variables were realized by conforming the whole unit. Social activities are ineffective for using Turkish effective, interference of negativities in surroundings, developing for art, culture and aesthetics feelings studies aren't good enough to motivate the students. There aren't enough foundations and materials for social activities. All students don't take place in social activities. Teachers committee doesn't145 work for choosing (branches) social activities. Teachers don't spend enough time to work. The relationship between the school and teh students parents aren't sufficient. Trips to park, bridge health centre in the environment weren't organized. Help hasn't been taken from the experts for the social activities. Activities like conferences and panels aren't organized. Successful teachers and students aren't rewarded. Social activities are effective to gain behaviours for students know themselves, take responsibilities, being contractor and leadership, claim to their rignts.