Karabuğday çeşitlerinde farklı ekim zamanlarının verim ve verim ögeleri üzerine etkisi
The effect of different sowi̇ng time on yield and yield components in buckwheat
- Tez No: 618900
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİME İKİNCİKARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırma, karabuğdayda (Fagopyrum esculentum Meonch.) uygun ekim zamanının belirlenmesi amacıyla 2017 yılında Eskişehir ili koşullarında yürütülmüştür. Deneme; üç tekerrürlü olarak tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre oluşturulmuş, ana parsellerde ekim zamanları alt parsellerde çeşitler yer almıştır. Materyal olarak üç karabuğday çeşidi ( Aktaş, Güneş, Yerel)'nin tohumları kullanılarak, üç farklı zamanda ( 27 Nisan, 08 Mayıs ve 17 Mayıs ) ekim yapılmıştır. Araştırmada çıkış süresi, çiçeklenme gün sayısı, olgunlaşma gün sayısı, m²'de bitki sayısı, bitki boyu, bitkide yan dal sayısı, bitki tane verimi, biyolojik verim, birim alan tane verimi, hasat indeksi, bin tane ağırlığı ve protein oranı değerlerine ilişkin veriler elde edilmiştir. Bir yıllık araştırma sonuçlarımıza göre karabuğday çeşitlerinden Aktaş çeşidi daha yüksek ortalamalar verirken, ekim zamanlarından 1. Ekim zamanının (27 Nisan) her üç çeşit için de daha uygun olduğu belirlenmiştir. Karabuğday çeşitlerinin bitki boyu ortalaması 86.17-104.73 cm, dekara tane verimi 10.25-78.54 kg/da, protein oranı ise %11.29-14.16 arasında değişen değerler göstermiştir. Eskişehir koşullarında karabuğday yetiştiriciliği için Aktaş çeşidinin, ekim zamanı için ise ilkbaharda uygun olan en erken ekim zamanınını önermek mümkündür.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in Eskişehir province in 2017 to determine the appropriate sowing time in buckwheat (Fagopyrum esculentum Meonch.). Trial; split plots in randomized blocks with three replications were created according to the experimental design, cultivation times in the main plots and varieties were included in the lower plots. Three buckwheat cultivars (Aktaş, Güneş, Local) were sown at three different times (27 April, 08 May and 17 May). Data on the duration of the study, number of flowering days, number of ripening days, number of plants per m², plant height, number of side branches per plant, plant grain yield, biological yield, unit area grain yield, harvest index, thousand grain weight and protein ratio obtained. According to the results of the one-year research, Aktaş varieties of buckwheat varieties yielded higher averages, while sowing times; first sowing time (April 27) was found to be more suitable for all three varieties. The average plant height of buckwheat varieties was 86.17-104.73 cm, grain yield per decare was 10.25-78.54 kg / da, and the protein ratio showed values ranging between 11.29-14.16%. It is possible to suggest the earliest sowing time of Aktaş cultivar for buckwheat cultivation in Eskişehir conditions and suitable for sowing time in spring.