Karacabey koşullarında atdişi mısırda (Zea mays indentata sturt.) geleneksel ve çift sıra ekim yöntemleri ile bitki sıklığının tane verimi ve verim öğeleri üzerine etkileri
Effect of traditional and double row planting methods and plant densities on grain yield and yield components in dent maize (Zea mays indentata sturt.) under Karacabey conditions
- Tez No: 618901
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma Bursa Karacabey koşullarında at dişi mısırda geleneksel ve çift sıra ekim yöntemleri ile bitki sıklığının tane verimi ve verim öğeleri üzerine etkisini araştırmak için yapılmıştır. Deneme tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme deseninde 3 tekerrürlü olarak 4 farklı bitki sıklığı (6500, 8500, 10500, 12500 bitki/da) ve iki farklı sıra arası (70 cm ve 25-45 cm) olacak şekilde kurulmuştur. Araştırmada çeşit olarak DKC 6630 kullanılmıştır. Denemede yapılan ölçümler; bitki boyu, bitkide ilk koçan yüksekliği, koçan uzunluğu, koçan çapı, koçanda sıra sayısı, sırada tane sayısı, koçanda tane sayısı, bitkide koçan sayısı, 1000 tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı, hasat nemi, tane verimidir. Yapılan ölçümler sonucunda en yüksek tane verimi çift sıra ekim yönteminde bulunmuştur. Ekim sıklığı bakımından 10500 bitki/da ve 12500 bitki/da ekim sıklıkları en yüksek tane verimini vermiştir. Buna göre 25-45 cm çift sıra ekim yaparak ve 10500 bitki/da veya 12500 bitki/da ekim sıklığı ile geleneksel ekime göre daha yüksek verim elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to investigate the effect of plant density on yield and yield components by traditional and double row sowing planting methods in dent corn in Bursa Karacabey conditions. The experiment was established according to split plots of randomized blocks design with three replications of 4 different plant densities (65000, 85000, 105000, 125000 plants / ha) and two different rows (70 cm and 25-45 cm). DKC 6630 was used as cultivar in the research. Measurements made in the experiment; plant height, first ear height in the plant, ear length, ear diameter, ear row number, row grain number, ear grain number, number of ears per plant, 1000 grain weight, hectoliter weight, harvest moisture, grain yield. As a result of the measurements, the highest grain yield was found by double row sowing method. In terms of plant density, 105000 plant / ha and 125000 plant / ha plant density gave the highest grain yield. Accordingly, 25-45 cm double-row planting and 105000 plants / ha or 125000 plants / ha with a higher yield than the traditional planting can be obtained.